Za vaše prachy Brusel krmí mladé. Ty své. Vyšly najevo podrobnosti

13.04.2022 13:24 | Ze sítí

Moderátorka Jana Bobošíková se ve svém pořadu Aby bylo jasno zaměřila na to, jak se Evropská unie zaměřuje na mladé. „Jedna mládež. Jediná Evropa. Tak se jmenovala nedávná debata europoslanců ve Štrasburku. Pokračuje tak politika mládí vpřed. Politika, kterou bruselští a čeští politici úředníci vytvářejí za naše peníze mezigenerační příkopy a snaží se štvát mladé lidi proti starší generaci. Nevěříte? Podívejte se na klip kontaktní organizace pro dialog Evropské unie s mládeží. Doporučí vám ji oficiální internetová stránka unie s názvem Evropský portál pro mládež,“ poukázala Bobošíková.

Za vaše prachy Brusel krmí mladé. Ty své. Vyšly najevo podrobnosti
Foto: Reprofoto: YouTube
Popisek: Jana Bobošíková o mládeži a Evropské unii.

„Být v Evropské unii má své výhody. Unie má totiž svá pravidla nejen pokud jde o klima, kde poručí větru dešti. Nejen pokud jde o pohlaví, která nejsou ani dvě, ani tři. Ale má svá pravidla i pokud jde o věk. Když jste v Evropské unii zvolený politik, jste do 40 let mladí. Co na tom, že třeba podle Portugalců končí mládí v 29 letech? Pro unijní program Mladí zvolení politici je to čtyřicet let a basta,“ uvedla Bobošíková s tím, že jí to trochu připomíná Nezvalovy verše z roku 1950. 

„Národní umělec, funkcionář KSČ a autor budovatelské poezie tehdy napsal, cituji: Mladí jsou všichni. Kdo nás převedli do nové epochy s Klementem Gottwaldem v čele. Mladý je Zápotocký, mladý je Nejedlý, mladá je strana a její ručitelé. Konec básně. Z uvedených mladých protagonistů byla tehdy mladá jen KSČ. Klementu Gottwaldovi bylo 54, Antonínu Zápotockému 66 a Zdeňkovi Nejedlému 72 let. Připomínám, že Vítězslav Nezval končí své verše slovy: Mladý je každý komunista. A já dodávám: Mladý je každý zvolený politik v Evropské unii, pokud je mu méně než 40 let,“ zmínila Bobošíková.

„Jedna mládež. Jediná Evropa. Tak se jmenovala nedávná debata europoslanců ve Štrasburku. Pokračuje tak politika mládí vpřed. Politika, kterou bruselští a čeští politici úředníci vytvářejí za naše peníze mezigenerační příkopy a snaží se štvát mladé lidi proti starší generaci. Nevěříte? Podívejte se na klip kontaktní organizace pro dialog Evropské unie s mládeží. Doporučí vám ji oficiální internetová stránka unie s názvem Evropský portál pro mládež,“ pokračovala Bobošíková.

„Jak vypadala pozvánka k volbám od tělesa, jehož součástí jsou i česká ministerstva školství i vnitra? Mrkněte. Mladé zvali za naše peníze k volbám s úsměvem. Když ale došlo na účast seniorů, úsměv se obrátil v hořký škleb,“ zmínila Bobošíková a pustila klip.

„Zatím to vypadá tak, že mladí se k urnám moc nehrnou. Naopak nejčastěji chodí volit lidé, kteří mají zkrátka jiné volební preference,“ zaznělo v klipu.

„Prostě senioři voliči jsou pro unii problém. Patrně proto, že jsou mnohem méně manipulovatelní a mají svou vlastní životní zkušenost. Ale pozor! Unijní faleš bezpečně rozpoznají i mladí. Znám mnoho lidí, kteří se tváří vážně a horlivě prounijně. Ale ve skutečnosti se nad hloupostí Bruselu baví. A z unijních dotačních programů si dělají cestovku. Mezi sebou pak soutěží, kdo dostane nejvíce eur za co možná nejhloupější projekt. A mají pravdu. Někdy se zdá, že čím hloupější projekt, tím více peněz, a tím méně kontroly z Bruselu. Ale zpět k unijní snaze vrazit klín mezi generace. Pokud jde o to, koho volit, opět platí unijní Mládí vpřed, které jsme my, starší, v dobách socialismu slyšeli mnohokrát. Panáček se jménem pan Evropa hořce lituje, že se málo mladých lidí v politice angažuje. A opět: Střídá úsměv a hořký škleb,“ poukazuje dál na klip Bobošíková.

„Navzdory zlepšení situace vůči dřívějšku se ve veřejném prostoru mladých lidí angažuje jen zanedbatelné množství. Na volených pozicích pak nemá kdo jejich zájmy zastávat. Kdo jiný nejlépe dokáže říct, co mladí chtějí než sami mladí?“ zní v klipu.

„A na tom, aby se mladí lidé pouštěli do aktivní politiky, Brusel intenzivně pracuje. Jste mladí politici, kterým ještě nebylo 40 a chcete dělat velkou politickou kariéru? Pak jste asi promarnili velkou politickou šanci. Až do začátku dubna totiž byly otevřeny přihlášky do dalšího roku programu pro mladé zvolené politiky. Podmínky jsou jednoduché. Musíte být demokraticky zvolení v jednom z členských států Evropské unie. A mluvit anglicky nebo francouzsky. Ponechme stranou, že unie ohraničuje mládí 40 lety, tedy věkem, který byl ještě nedávno podle sociologů věkem střední dospělosti. Pokud Brusel podmiňuje přihlášku demokratickým zvolením, pak se nabízí otázka: Ve kterém členském státě Evropské unie jsou mladí politici voleni nedemokraticky?“ zeptala se Bobošíková.

„Uchazeči budou vybráni na základě genderové vyváženosti a politické a státní příslušnosti. Ovšem zde není jasné, jak bude posouzení na základě genderové vyváženosti vypadat. Víte proč? Uchazeči totiž ve vstupním dotazníku nezatrhávají pohlaví, nýbrž gender. A gender podle Evropské unie může být žena, muž nebo jiné. Ale jaké jiné, když genderových identit je několik desítek? Obávám se, že mladý čtyřicátník ze Suché Lozi, nebo 39letá juniorka ze Žďáru nad Sázavou budou při vyplňování dotazníku nutně zmateni. Uchazeči musí v dotazníku také seřadit své politické preference. Na výběr mají ze tří možností. Za prvé: Přiblížit Evropu občanům, za druhé budovat odolné komunity a za třetí prosazovat soudržnost coby základní hodnotu. Smyslem je nadějnou mládež do 40 let propojovat, diskutovat a přispívat k cílům Evropské unie v oblasti změny klimatu a uhlíkové neutrality. Takže žádná konkurenceschopnost, žádné zvyšování životní úrovně nebo žádný tlak na kvalitu vzdělávání. Jenom více komunitní Evropy a zelené masáže. A europoslanci, tak ti na mládež sázejí!“ dodala Bobošíková.

„Já tedy očekávám, že evropský rok mládeže povzbudí mladé lidi, aby se více zapojili, využili příležitostí a že také francouzské a české předsednictví dá k tomu tuto příležitost,“ zaznělo v pořadu z úst lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové.

„Očekávání lidovkyně Šojdrové se evidentně plní. Do letošního ročníku se přihlásila například pirátka a ostravská zastupitelka Gabriela Macečková. Je jednatelkou společnosti, která nabízí moderní a elegantní vaporizaci konopných extraktů. Pirátka Macečková o sobě prozradila, že, cituji: V mladistvém věku začala pociťovat uvnitř sebe vzdor proti systému a začal se jí aktivně formulovat cíl. A ten cíl je aktivně ovlivňovat politiku. A tak skutečně činí. Například loni iniciovala průvod na podporu potratů v Polsku. Jasný názor má pirátka Macečková i na energetiku: Bez plynu přežijeme. Prostě si doma oblečeme bundy a vodu si ohřejeme na vařiči. Ovšem. Zda půjde o plynový, elektrický nebo lihový, tak to pirátská zastupitelka neupřesnila. A rozhodně necítí, že by její generace byla ve Sněmovně zastoupena. Což je prý mimo jiné dáno i koalicí Pirátů se Starosty, kteří pirátskou mládež přeskákali. Kandidátka do programu mladých zvolených lídrů Gabriela Macečková dlouhodobě bojuje za legalizaci konopí a své čtenáře na twitteru sdílně informuje o tom, jak se právě cítí,“ poznamenala dále Bobošíková.

„Povzbudit mladé lidi, aby se více zapojili, chce i česká europoslankyně a členka KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Ta nedávno v Bruselu dojatě zavzpomínala, že když jí bylo 18, tak o Evropské unii jen snila,“ poznamenala Bobošíková.

„Ze zkušeností, které mám, vím, že mladí lidé považují Evropskou unii za samozřejmost a je to tak správně, ale patřím k té starší generaci, a když mně bylo 18 let, žila jsem za železnou oponou a o Evropské unii jsem jenom snila,“ uvedla Šojdrová.

„No, nevím, paní europoslankyni Šojdrové bylo 18 let v roce 1981. Tehdy neexistovala ani Evropská unie, ani jednotný trh a ani euro. A takzvané Evropské hospodářské společenství mělo jen deset členů. Ale pokud jí mladí leží skutečně na srdci, tak by se měla ptát, jestli dnešní mladí skutečně sní o Evropské unii, tedy o té unii, která jim zakazuje auta, zdražuje energie a omezuje svobodu slova. Nebo jestli spíš sní o světě, ve kterém budou moci svobodně žít,“ uzavřela Bobošíková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

22:30 „Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která ve čtvrtek zkolabovala během jednání horní komory parlamentu,…