Za zdmi Kremlu se prý v tichosti děje něco znepokojujícího. Toto zjistil ruský historik

18. 10. 2014 8:22

Ruský historik vyučující na Oxfordu Vladimir Pasťuchov píše o výměně generací na nejvyšších pozicích v ruských vládních úřadech. Vše probíhá na popud prezidenta Vladimira Putina, který si tak prý chce zajistit absolutně loajální podřízené.

Za zdmi Kremlu se prý v tichosti děje něco znepokojujícího. Toto zjistil ruský historik
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

„V Rusku právě probíhá revoluce. Nekoná se však v ulicích měst, ale ve vládních budovách, kde dochází na popud prezidenta Putina k výměně generací a moci se postupně ujímá nová generace úředníků. Ti mají mnohem více společného s nomenklaturními kádry ze sovětské éry než úředníci, kteří své pozice opouštějí. Tyto změny odehrávající se v tichosti a bez hlasitých fanfár budou mít velký vliv i na to, kdo Rusku povládne v budoucnu. Byť se o tom veřejně prakticky nemluví," upozorňuje Pasťuchov.

„Že jsou to všichni lidé spříznění s Putinem či jeho bezprostředním okolím, na tom samozřejmě není nic překvapivého. V posledních osmnácti měsících Putin do vedoucích funkcí v jednotlivých odděleních či přímo v čele celých institucí dosadil mladé lidi ve věku mezi 25 a 35 lety. Tito lidé nejenom, že fakticky připraví o práci své starší předchůdce, ale budou ke své práci přistupovat pod vlivem naprosto odlišných hodnot,“ tvrdí Pasťuchov.

Přišli ze vzdálených ruských regionů a jsou připraveni udělat cokoli

„Mezi jejich hlavní charakteristiku patří, že nemají žádné hluboké kořeny. Do hlavního města často přišli ze vzdálených ruských regionů. Byli před tím relativně nemajetní a jsou připraveni udělat cokoli, aby se osvědčili. Významná část těchto lidí je rovněž přímo či nepřímo propojena s ruskými zvláštními službami. Jejich dalším poznávacím znamením je skutečnost, že jsou v zásadě apolitičtí. A co je důležité, základním kritériem pro výběr těchto lidí nebyly jejich znalosti. Někteří z nich jistě mohou být talentovaní, ale do nových funkcí se dostali v prvé řadě proto, že jsou připraveni být naprosto loajální ke svým nadřízeným,“ míní Pasťuchov.

„Je těžké říci, k čemu vlastně přesně slouží Putinova administrativa, ale je jasné, že její zaměstnanci mají k Putinovu myšlení v porovnání s těmi, které nahrazují, ještě blíž. Počítá se totiž s tím, že jednou se budou pohybovat na absolutním vrcholu moci. Feudální ruský státní aparát tak vlastně vytváří novou byrokracii, která v některých ohledech připomíná sovětskou nomenklaturu mnohem více než jejich předchůdci. Tito noví úředníci budou připraveni jednat v mnoha případech obdobně jako za sovětské éry,“ domnívá se Pasťuchov.

„Zatímco úředníci, kteří se dostali k moci v 90. letech, uplatňovali často individualistický přístup, oni se budou chovat mnohem víc kolektivně. Protože současný ruský systém může mít pouze `jeden mozek`. Jestliže se v posledních 15 letech choval státní aparát jako stádo ovcí, nyní budou žít v souladu s předem jasně nastavenými pravidly. Asi jako mravenci ve společném mraveništi. Putinovi lidoví komisaři i jeho osobní stráž` budou k odpůrcům a politickým rivalům svého nejvyššího nadřízeného přístupovat se stejnou tvrdostí, jako tomu bylo za Stalinových časů,“ má jasno Pasťuchov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lodičky Moniky Babišové a chudina u počítačů. Novinář Kmenta se pokusil o vtip...

12:06 Lodičky Moniky Babišové a chudina u počítačů. Novinář Kmenta se pokusil o vtip...

Politici v závěru roku prozrazují, jak se připravují na Vánoce. Čas od času se někteří politici a je…