Žalobce trvá na projednání kauzy miliardových podvodů s pohonnými hmotami

11.08.2012 11:33

Vrchní státní zastupitelství v Praze trvá na tom, aby kauzu údajného miliardového krácení daní v souvislosti s dovozem pohonných hmot ze Slovenska projednal soud. Podalo proto stížnost proti rozhodnutí o vrácení případu státnímu zástupci k došetření. O ní bude rozhodovat Vrchní soud v Praze, řekla ČTK mluvčí pražských vrchních žalobců Irena Válová.

Žalobce trvá na projednání kauzy miliardových podvodů s pohonnými hmotami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Kauza se týká obchodů společností Bena a Tukový průmysl z let 1997 až 2002, při kterých stát přišel o více než 2,6 miliardy korun. "K důvodům vrácení ani argumentaci státního zástupce nebudou poskytovány žádné bližší údaje," uvedla Válová.

Obvinění prodávali neproclené pohonné hmoty

Mezi obviněnými je bývalý člen představenstva společnosti Bena Milan Vomela a bývalý obchodní ředitel státního podniku Čepro a jednatel firmy Tukový průmysl Martin Pechan. Třetí stíhanou je bývalá jednatelka společnosti Tukový průmysl Ostrava. Za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby trojici hrozí v případě pravomocného odsouzení pět až deset let vězení.

Obžaloba viní trojici ze dvou skutků. Na prvním z nich se prý podíleli zástupci společností Bena a Tukový průmysl. Obvinění podle žalobců bez vědomí celníků prodávali pohonné hmoty, které dovážela společnost Bena ze Slovenska od společnosti Slovnaft potrubím do ČR prostřednictvím produktovodní sítě, kterou provozovala státní rafinérská společnost Čepro.

V jiném případě šlo o vylákání 327 milionů na finančním úřadu

Druhý skutek se týká obchodů mezi Benou a Tukovým průmyslem Ostrava. Dva obvinění údajně chtěli na základě fiktivních obchodů s pohonnými hmotami na finančním úřadu vylákat 327,5 milionu korun jako nadměrný odpočet DPH. Částečně prý uspěli, když získali asi 17 milionů.

Vomela s Pechanem jsou v kauze stíháni už od července 2003. Policie je počátkem března 2006 navrhla postavit před soud, státní zástupce však návrhu na podání obžaloby nevyhověl a případ vrátil k došetření. Nově byla tehdy také obviněna bývalá jednatelka společnosti Tukový průmysl Ostrava. Další návrh na podání obžaloby přišel loni v prosinci. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej tehdy upozornil na obsáhlost spisu - čítá mimo jiné víc než 16.000 stran a kompletně váží zhruba 3,5 tuny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …