Zeman před důchodci: Vládní reforma vám uškodí, neměla by projít

17. 5. 2013 11:32

Prezident republiky Miloš Zeman v pátek vystoupil na sjezdu Rady seniorů ČR. Mluvil o důchodové reformě, která prý současné důchodce velmi poškozuje, a rovněž o církevních restitucích. Navrhl prý kardinálu Dukovi, aby církev část prostředků věnovala na vybudování sítě hospiců.

Zeman před důchodci: Vládní reforma vám uškodí, neměla by projít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman hovoří ve Sněmovně
reklama

„Je to poprvé za celou historii, kdy mezi nás seniory přišel prezident České republiky,“ uvedl jej šéf důchodcovské rady Zdeněk Pernes. Prezident následně vstal od předsednického stolu, kde seděl s předsedou Senátu Milanem Štěchem a šéfem odborů Jaroslavem Zavadilem a pronesl svůj projev.  

Ten Zeman zahájil, jak sám řekl, svým „oblíbeným tématem“ kritiky sdělovacích prostředků. „Když si otevřete televizi, vidíte tam dědečka, jak se opírá o dvě berle, nebo babičku, jak se šourá s taškou, případně spolu sedí na lavičce, vyhasle zírají do prázdna a krmí ptáčky,“ popsal pobouřeně.

Přitom osmdesát procent jeho známých důchodců je prý aktivních. Připomněl ve čtvrtek zemřelého Valtra Komárka, který v osmdesáti dvou letech byl do poslední chvíle aktivní. „Všichni bychom mu jeho vitalitu mohli závidět,“ uvedl prezident s uznáním.

Fotogalerie: - Senior Zeman

Prezident Miloš Zeman
Zdeněk Pernes, Předseda Rady seniorů ČR
Předseda KSČM Vojtěch Filip
2. sjezd Rady seniorů ČR se konal v Domě odborovýc...
2. sjezd Rady seniorů ČR se konal v Domě odborovýc...
Prezident Miloš Zeman vystoupil na 2. sjezdu Rady ...

Důchodová reforma zhorší situaci seniorů, varuje prezident

Pak si prezident rýpl do vlády, která se pokouší reformovat penzijní systém. „My všichni zde pobíráme drtivou část své penze z prvního pilíře,“ uvedl Zeman. „Kdyby se realizovala důchodová reforma, znamenalo by to odsátí zhruba čtrnácti procent prostředků z prvního pilíře a tedy zhoršení situace důchodců,“ uvedl.

Pak zaprotestoval i proti tomu, že jsou důchody valorizovány percentuálně a tím se vlastně zvětšují rozdíly mezi důchodci. Proto by se podle Zemana mělo valorizovat spíše o pevně stanovenou částku.

Nakousl i téma církevních restitucí, které podle něj byly prosazeny proti vůli důchodců. Zeman se prý snaží navrhnout, aby část vrácených prostředků byla investována do sítě hospiců. „Zde bychom se mohli loučit se životem důstojněji než nyní v léčebnách dlouhodobě nemocných," myslí si Zeman. Nápad prý již konzultoval s kardinálem Dukou, který k němu vyjádřil ochotu.

„Vytvořte nátlakovou skupinu, která bude bojovat za zájmy důchodců,“ vyzval závěrem svého projevu. Může to prý být prospěšné i proto, že tato skupina má mnohem větší životní zkušenosti než většina politiků.  

V průběhu celého vystoupení se Zeman před důchodci prezentoval jako jeden z nich a několikrát použil spojení „my senioři“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…