Zrůdné! V novém filmovém zpracování Tróji hraje řeckého hrdinu Achilla černoch z Ghany. Marian Kechlibar nevěří vlastním očím

03.01.2018 17:21

Matematik Marian Kechlibar se ve svém novém článku pokouší vysvětlit, že politická korektnost, která ovládá veřejný prostor, není jen prostou slušností, jak se někteří lidé snaží svým spoluobčanům vnutit. Jako důkaz pro své tvrzení si matematik vypůjčil nové filmové zpracování o pádu slavné Tróje. Hlavní roli Achilla má prý hrát černoch z Ghany.

Zrůdné! V novém filmovém zpracování Tróji hraje řeckého hrdinu Achilla černoch z Ghany. Marian Kechlibar nevěří vlastním očím
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

„V novém filmovém zpracování pádu Tróje je role řeckého válečníka Achilla obsazena hercem ghanského původu,“ píše hned na úvod Kechlibar. Jde o Davida Gyasiho. Pád Tróje připravuje britská BBC ve spolupráci s poskytovatelem filmů Netflix. Kechlibar uznává, že staří Řekové znali černochy, ale Achilles podle Homérových bájí černochem nebyl.

Nový počin BBC a Netflixu je problematický. Už proto, že jde o manipulaci s řeckým kulturním dědictvím. BBC se pravděpodobně vůbec neptala, zda si to může dovolit. Měli bychom mít prý na paměti, že Achilles byl světlý Evropan. A tečka.

„Znásilnit nejstarší psanou památku antiky kvůli současným politickým představám považuji za zrůdné. Lidé mají nějakou svoji identitu, a to se týká jak běžných jedinců na ulici, tak i polo- či zcela mytických velikánů,“ vypálil matematik. Přepisování Homéra prý považuje za „soft talibanismus“.

Co tím autor přesně myslí? „Obecné pohrdání kulturním dědictvím, pokud neodpovídá aktuálním požadavkům. Afghánští Tálibánci svého času rozstříleli sochy Buddhy v Bamijánu, protože se nechtěli dívat na připomínku předislámské minulosti, která se protivila jejich náboženským a společenským ideálům. Kreativec v londýnském studiu by se jistě takového násilného činu štítil a odsoudil jej, ale poupravit osoby v Iliadě podle současných pravidel moštárny, to klidně udělá, ačkoliv myšlenkový základ celé věci je v podstatě tentýž: nepohodlná realita musí ustoupit své idealizované verzi ve jménu nějakého vyššího principu,“ vysvětlil Kechlibar.

Snaží se zkrátka říci, že přepisování dějin je špatně. Takové přepisování rozhodně nelze označit za slušnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…