Antonín Rašek: Pražská bezpečnostní konference - Budeme mostem, nebo pod válcem?

21.11.2015 16:00 | Zprávy

Když kterákoli organizace má za sebou deset konferencí a na konci té podle mínění většiny účastníků mimořádně zdařilé další, s přednášejícími z devíti zemí a tří kontinentů, avizuje přípravu dvanácté, musí to mít, obrazně řečeno, něco do sebe.

Antonín Rašek: Pražská bezpečnostní konference - Budeme mostem, nebo pod válcem?
Foto: protiproud.parlamentnilisty.cz
Popisek: Létající mrakodrapy - Halucinace, nebo předzvěst nejhorší totality v dějinách lidstva?

Poslední 11. pražskou bezpečnostní konferenci věnovalo Středisko bezpečnostní politiky Univerzity Karlovy tématu „Evropská unie - Česko - Asie: Výzvy a příležitosti pro ekonomiku, obchod a bezpečnost“.  Umístění naší země v názvu mezi dva kolosy evokuje otázku, zda organizátoři předpokládají, že budeme poněkud vznešeně řečeno mezi nimi mostem, nebo nás dříve či později převálcují?

Ačkoli to žádný z přednášejících explicitně neformuloval, ani pojem přesněji nedefinoval, základní myšlenkou konference bylo budování nového světového řádu. Posluchačům s kritickým myšlením a životní zkušeností při vyslovení podobného pojmu většinou naskočí husí kůže.

První námětek ministra zahraničních věcí Petr Drulák tuto globální tendenci vidí v probíhajícím přechodu od unipolárního světa k multipolárnímu. Už nebude dominovat spojenectví atlantické, ale čelit pomalu se integrujícímu pacifickému a euroasijskému. Ostatně z multipolarity světa vychází i naše koncepce zahraniční politiky.

 Je to dáno vzestupem kdysi tzv. rozvojových zemí. Čína sílí především ekonomicky, ztrácí ale již status světové továrny a dohání USA i v jiných oblastech. Čína přispěla i k jisté emancipaci Evropy, když se mnohé evropské země při nezájmu USA staly zakládajícími členy asijské investiční banky AIIB.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Kobza: Europodvod

11:41 Jiří Kobza: Europodvod

Přiznejme si konečně, že jsme naletěli. Sice společně s ostatními státy, ale naletěli.