Pane starosto šestého pražského obvodu,
z informací z hromadných hromadných sdělovacích prostředků vyplývá, že chcete relativizovat úlohu maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva (dále Koněv) při osvobozování Československa nějakými historizujícími doplňky na jeho soše. Ty se mají týkat jeho úlohy při sovětské intervenci v roce 1956 v Maďarsku.
V úvodu chceme poukázat na ošidnost takových kroků. Především musíme zdůraznit, že Koněv byl voják. Přestože měl nejvyšší vojenskou hodnost, tak i on měl své nadřízené – ministra obrany SSSR, kterým byl mimochodem jiný maršál Sovětského svazu G.K.Žukov (dále Žukov), a dále radu ministrů SSSR, které tehdy předsedal N.S.Chruščov. Koněv tedy plnil pouze politické zadání svých nadřízených. A pokud jste byl na vojně, tak víte, že „rozkaz je pro podřízeného zákonem“. Ale hlavně, jeho účast na maďarských událostech byla víceméně symbolická, a to z titulu vrchního velitele vojsk států Varšavské smlouvy. Vlastní vojenský zásah řídil ve skutečnosti Žukov, jehož vojenská autorita byla v té době neotřesitelná, a prováděli ji maršálové a generálové jednotlivých druhů vojsk.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Český svaz bojovníků za svobodu , Kolář , Praha 6 , ČSBS , Koněv
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…