Erika Magdalena Peprná: Zásadní role ticha a hluku pro zdraví. Nejen ústy přijímáme toxiny

23.12.2015 19:31 | Zprávy

Erika Magdalena Peprná připomíná součást našeho zdraví, kterou málokdy vnímáme - a která nás může uzdravit, ač vůbec nic nestojí

Erika Magdalena Peprná: Zásadní role ticha a hluku pro zdraví. Nejen ústy přijímáme toxiny
Foto: ČT24
Popisek: Gramofonové desky

Často na Protiproudu připomínáme, že žijeme v epoše nazývané “doba jedová”. Jedné její podstatné složce jsme se však zatím nevěnovali dostatečně. Je to složka naprosto klíčová, stejně jako ty, o nichž píšeme obvykle. A možná ještě více: Ve skutečnosti jde o součást zdraví důležitější, než všechny potraviny světa.

Jde o ticho. Respektive jeho nedostatek.

Jedovatý hluk způsobuje nemoci

Do našeho těla se každodenně dostává množství toxinů z potravy. Mnohokrát slýcháme, alespoň v alternativnějších kruzích, že jsou naše půda a s ní naše potraviny chudé na živiny. Ty pak musíme tělu složitě dodávat ve formě různých bylin, “superpotravin” a potravinových doplňků. Také slýcháme varování před toxiny v kosmetice, mycích prostředcích pro domácnost a lécích, před zbytky pesticidů v ovoci, hliníku v očkovacích látkách. Málokdy ale slyšíme také o tichu a hluku.

Je to zvláštní: “vědecké” názory na hluk jsou paradoxně dost jasné. Hluk škodí. A to velmi podstatně.

První studie účinků hluku na lidské zdraví - psychické i fyzické - proběhly už v sedmdesátých letech minulého století. Hybnou silou jednoho z prvních pilotních projektů byla newyorská doktorka psychologie Arline Bronzaftová. Ta při dojíždění hromadnou dopravou na univerzitu tak dlouho spekulovala o tom, jaký vliv asi musí mít hluk projíždějících vlaků na osoby, žijící u trati, že se rozhodla učinit hluk předmětem svého zkoumání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Dukovany

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. Jak to vidíte vy? Řeší se vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…