Eva Hahnová: O migraci, homogennosti či globalizaci

09.12.2015 13:49 | Zprávy

Orientovat se v současné krizi není lehké. Vypadá to, jako bychom se ocitli na kolbišti rétorického boje. Velká slova padají jako těžké bomby a divoká střelba nás ohlušuje.

Eva Hahnová: O migraci, homogennosti či globalizaci
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii

Politikům se dostává více pozornosti, než bývá zvykem, protože jejich slova znějí dramaticky. Není divu, že verbální radikalismus prožívá konjunkturu. Palba internetových grafomanů se nevyhýbá nikomu a ničemu, a svůdné síle děsivých vizí budoucnosti se těžko ubráníme.

Uvážlivé hlasy se stávají ohroženou specií veřejné komunikace, v Česku ještě výrazněji než třeba v Německu. Vis-à-vis lidské tragédii přicházejících uprchlíků je nejpřekvapivější, jak lehkovážně se politici a publicisté vyjadřují o tak významných historických jevech jako migrace, multikulturalita, homogennost a globalizace, aniž by přihlíželi ke zkušenostem z minulosti. Následující mini-dávka zkušeností z českých a německých dějin je příspěvkem k orientaci na dnešním rétorickém kolbišti.

O migraci

Vlny migrace a kolony uprchlíků nejsou zdaleka tak novou zkušeností Evropanů, abychom museli propadat panice. To ukazují třeba běžné zmínky o tom, že jsme svědky největší vlny migrace v Evropě od druhé světové války. Na první pohled sice vyzařují zastrašující poselství, ale historicky vzdělaný čtenář ví, že jde o zkušenost nedávnou, která nás může uklidnit.

Podle odhadů Mezinárodní organizace práce v Ženevě se již v roce 1943 nacházelo 30 milionů Evropanů z nejrůznějších důvodů jinde než ve svých předválečných domovech. Brzy nato evakuovaly nacistické úřady mezi srpnem 1944 a dubnem 1945 přes deset milionů Němců. Stejný počet cizinců zažil konec války v Německu, odkud byli poté postupně repatriováni. Zároveň tam bylo ve stejné době přesídleno na pět milionů Němců z Polska, ČSR a Maďarska. Mluvíme-li dnes o tisících, desetitisících a statisících uprchlíků, pak je užitečné uvědomit si zásadní rozdíly ve statistické dimenzi obou srovnávaných zkušeností. Jinak bychom totiž mohli propadnout emotivně insinuované představě, že jsme se ocitli v podobné situaci jako Evropa před 70 lety.

A jak Evropa svou tehdejší vlnu migrace zvládla? O repatriaci a reintegraci lidí zavlečených nacisty se moc nemluvilo. O postižené se postaraly jejich vlastní státy s podporou velmocí. Daleko častěji bývala řeč o poměrech v Německu. V západním světě a zejména v Německu kolovaly strašidelné vize katastrofických následků, které mělo přinést poválečné přesídlovaní Němců do hladovějícího a rozbombardovaného státu, rozkládajícího se na menším území než dříve. Demografické prognózy o nadcházejícím přelidnění prožívaly konjunkturu: „Naše země bude schopna uživit nanejvýše 40 milionů lidí, ale bude tam žít přes 60 milionů obyvatel," prohlásil v roce 1946 budoucí spolkový kancléř Konrad Adenauer. Obavy před prý hrozící radikalizací přesídlenců byly posilovány tvrzením, že nouze je povede k náchylnosti ke komunismu. Porýňan Adenauer se dokonce obával pruských tradic, které prý přesídlenci z východu vnášeli do údajně vyspělejší západoněmecké kultury.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.