Jakub Petruška: Zlato - Nízká inflace je falešnou stopou

20.11.2015 16:03 | Zprávy

V dnešní době jsme svědky mnoha událostí, které mění a ovlivňují celý svět. Ať se jedná o ekonomiku, politiku atd., vše se promítá do každodenního života nás všech. Jak se říká, "nic není tak růžové, jak se zdá". Vysvětlím proč.

Jakub Petruška: Zlato - Nízká inflace je falešnou stopou
Foto: zlataky.cz
Popisek: Investiční zlato, ilustrační foto

Index Dow se neustále pohybuje kolem hranice 18 000 bodů, ale celkově jsou akcie nadhodnocené. Pozitivní ekonomická data nejsou až tak pozitivní, jak se na první pohled zdá. Situace v USA je označována za katastrofu z důvodu vládnutí prezidenta Obamy. Vezměme si například jeho reformu zdravotnictví "Obamacare", která nepřinesla požadovaný efekt, je neúčinná, nákladná a nepopulární. Další oblastí je hospodářský růst, který i přes tisk bilionů dolarů zůstává stále vlažný. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na jeho neúspěch ve snaze nastolit mír na Středním východě. Jeho důvěryhodnost byla opět testována v dalším zápase s Kongresem nad dluhovým stropem USA. A není překvapením, že po jeho odchodu z funkce na tom bude ekonomika hůře než před jeho nástupem. Neustálé tištění dalších "papírků", nekončící kvantitativní uvolňování a nalévání bilionů dolarů do globálního finančního systému směřuje opět k vytvoření bubliny, která může kdykoliv prasknout a odstartovat novou globální krizi. Důvěryhodnost FEDu je také oslabena, svět je závislý na tvorbě peněz a nemůže se dostat z tohoto koloběhu.

Důvěryhodnost

Přestože se USA podílejí "pouze" 23 % na celosvětovém HDP, celých 60 % celosvětových devizových rezerv je v dolarech. Sedm let po pádu Lehman Brothers USA přidaly téměř 8 bilionů dolarů dluhu. Většina dnešních měn je napojena na dolar. Centrální bankéři byli kdysi bankéři od bank, nicméně tito správci peněz stojí za dalším tištěním nových "papírků". Tyto nerovnováhy rovněž vyvolaly návrat k měnovým válkám připomínající 30. léta a závod, kde každá země hledala konkurenční výhodu. Světový finanční systém se stal více nestabilní. Čína se jako poslední připojila k měnové válce, aby brzy předstihla USA a stala se největší světovou ekonomikou a přetvářela finanční hegemonii USA. Mnoho povinností mají USA vůči svým obchodním partnerům, což představuje jasné a aktuální nebezpečí pro dolar. Trpělivost obchodních partnerů již dosahuje vrcholu. Platební systém "Dolar" umožnil USA ovládnout finanční svět s jeho velkými institucemi na Wall Streetu. Dnes je většina obchodů a transakcí přímo či nepřímo prováděna v dolarech. USA jsou do značné míry označovány jako jakási "globální banka". Ve skutečnosti tato přemrštěná výsada vlastnit světovou rezervní měnu umožňuje Americe půjčovat v dolarech, platit výdaje a financovat rostoucí dluh a obrovské schodky v měně, kterou sama tiskne.

Bez respektu

Amerika se stala centrem globální poruchy. Spojené státy jsou největším světovým dlužníkem a stále více a více se stávají závislé na svých věřitelích. Držitelé amerického dluhu si toho všímají, snaží se této situace využít ve svůj prospěch a tím dolar zatlačit do ústraní. Tato fiskální lehkomyslnost nahrává další explozi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

17:00 Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

Vždy ve všech obdobích a národech, se najdou zrádci. V tomto ohledu není výjimkou ani český národ. A…