Jan Bureš: Evropská centrální banka varuje před Čínou

26.11.2015 10:17 | Zprávy

ECB opět varuje před rozvíjejícími se trhy. Podle poslední zprávy o finanční stabilitě je to jedno z hlavních rizik pro finanční systém v eurozóně. ECB se bojí dál především Číny a to přesto, že se situace od letních výprodejů alespoň trochu stabilizovala.

Jan Bureš: Evropská centrální banka varuje před Čínou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Podle zprávy o finanční stabilitě ale řada rozvíjejících se trhů včetně Číny nemusí dobře snášet start růstu úrokových sazeb v USA. Čína má přitom v tuto chvíli vyšší váhu na HDP, než měla kdy jakákoliv jiná rozvíjející se ekonomika (okolo 15 %). Jádro obav spočívá v tom, že eskalace jejích potíží může výrazně zvýšit averzi k riziku na globálních finančních trzích. To by mohlo vést k výprodejům řady “nadhodnocených” aktiv a souběžně s tím i k rychlému vyschnutí dnes všudy přítomné likvidity. Tyto obavy spíš hovoří ve prospěch dalšího uvolnění měnové politiky na prosincovém zasedání, které předznamenal v posledních týdnech i šéf ECB Mario Draghi.

Něco jiného si ovšem myslí jeho německý kolega Jens Weidmann. A proto německá Bundesbanka vydává také svoji vlastní zprávu o finanční stabilitě. V té naopak zdůrazňuje, že dlouhé období příliš levných peněz může německý finanční systém poškodit. A to v případě, že se budou muset finanční instituce uchýlit k riskantnějším investicím, aby byly schopné dostát svým závazkům. Podle Bundesbanky se problém týká především životních pojišťoven - podle zátěžových testů může až 21 německých životních pojišťoven do roku 2025 potřebovat v nejhorším scénáři doplnit kapitál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Bureš , Čína , ekonomika , HDP , názory , peníze , ECB , QE

autor: PV

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.