Situaci také komplikuje skutečnost, že proti-reformní ultralevicová strana Podemos (obdoba řecké Syrizy) naopak překvapila vyšším počtem hlasů a stane se třetí nejsilnější stranou v parlamentu.
Co tedy od výsledků španělských voleb čekat? Ukazují na to, že čtvrtá největší země eurozóny je reformami také trochu unavená. Prvotní reakce trhů tak bude pravděpodobně negativní.Situace ale není zdaleka tak vážná jako v Řecku. Vládnoucí pravice jasně zvítězila a proti-reformní síly budou mít těžko určující vliv na politiku nové vlády. Rozdrobenost parlamentu ale ukazuje na výrazné názorové rozdíly v dnešním Španělsku a jakákoliv vláda bude z povahy věci nestabilní. Zdá se tedy, že se nové reformy v tuto chvíli odkládají na neurčito. To je scénář podobný poslednímu vývoji v Portugalsku a má hodně daleko k řeckému “revolučnímu” odporu a nakročení k anti-reformním krokům…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV