Jan Ziegler: Obyčejný populismus a demagogie Tomia Okamury

22.12.2015 20:20 | Zprávy

Málokdy si všímám jiných blogerů, ale v článku pana Okamury Buďme hrdí vlastenci, do kterého jsem se náhodou začetl, je hodně lží, populismu a šíření obyčejné nenávisti. Nyní se tedy pustím do jejich vyvracení.

Jan Ziegler: Obyčejný populismus a demagogie Tomia Okamury
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Tak podle Tomia Okamury první prozatímní ústava po roce 1918 u nás zahrnovala i referendum. Ta ovšem platila pouze krátce a pro Československou republiku byla v letech 1918 – 1948 závazná Ústava z 29. února 1920. Žádné lidové referendum však neobsahovala. Pouze v hlavě druhé, §46, odstavci 1) se píše: „Zamítlo-li Národní shromáždění vládní návrh zákona, může se vláda usnésti, aby hlasováním lidu bylo rozhodnuto, má-li se zamítnutý vládní návrh státi zákonem. Usnesení vlády musí být jednomyslné.“

Co z toho vyplývá? Jen to, že v době tzv. první republiky obecné referendum neexistovalo. Lidové hlasování mohlo být připuštěno pouze tehdy, když v parlamentu neprošel vládní návrh zákona. Nikdy se však nekonalo. Ona podmínka, že pro musí hlasovat všichni ministři, a když by jeden jediný byl proti, tak se nekonalo, byla vzhledem ke složení prvorepublikových vlád nepřekonatelná. To všechno ale jaksi pan poslanec zamlčel.

Ten dále píše, že …Ústava napsaná a přijatá po roce 1968 paradoxně obsahovala, světe div se, i další prvek - a to přímou odvolatelnost poslanců…. Tak za prvé, 27. října 1968 byl přijat ústavní zákon o čs. federaci. Ústava Československé socialistické republiky platná de facto až do zániku čs. federace v roce 1992 platila od července 1960. V ní se skutečně píše v hlavě první, článku 3, odstavci (3) „Člen kteréhokoli zastupitelského sboru může být z rozhodnutí svých voličů kdykoli odvolán.“ Jenomže to byla pouhá prázdná slova jako v každém podobném komunistickém nesmyslu, protože reálně to nebylo možné a nikdy se tak nestalo. O tom, jak soudruzi dodržovali své zákony, svědčí osud Pavla Wonky, který skončil a umřel ve vězení jen proto, že se dožadoval ústavního práva být volen do zastupitelských sborů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Dukovany

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. Jak to vidíte vy? Řeší se vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…