Jefim Fištejn: Skončí blbá nálada v roce 2014?

17.01.2014 18:18 | Zprávy

Na své poslední tiskovce na sklonku uplynulého roku oznámil americký prezident Barack Obama, že rok 2014 se stane přelomovým ve vývoji americké společnosti. Bude mít pravdu, anebo svými činy poskytne další důvody k pokračování „blbé nálady“, jíž byl poznamenán minulý rok? Tato otázka se nyní čile diskutuje v americkém tisku.

Jefim Fištejn: Skončí blbá nálada v roce 2014?
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Příznivci a odpůrci prezidenta svorně konstatují, že Spojené státy prožívají nyní velmi zvláštní dobu, protože pesimismus je v zásadě americké mentalitě cizí. Nespokojenost Američanů s jejich politickou třídou, s prezidentem, který je zklamal, pokles důvěry v ekonomické vyhlídky země vypadají na první pohled poněkud podivně v kontextu oficiální statistiky, jež se je snaží přesvědčit o opaku. Národní hospodářství mírně roste, nezaměstnanost na úrovni 7% je zhruba na pětiletém minimu, hodnota akcií na Wall Streetu láme rekordy, cena nemovitostí stoupá, i když zatím nedosahuje předkrizové úrovně. Odborníci však tvrdí, že to jsou jen dílčí výseče celkového obrazu.

Kupříkladu výdělky Američanů se loni zvedly o necelé půl procento, což je méně než o rok dříve. Při dnešním tempu snižování nezaměstnanosti se pracovní trh vrátí ke stavu, který je v americkém hospodářství pokládán za normální, až za pět let. Navíc oficiální statistika skromně zamlčuje skutečnost, že zdrcující většina nově vytvářených pracovních míst vzniká v nejhůře placených povoláních. Kondici národního hospodářství stále ovlivňuje technologická revoluce, pokračující globalizace, outsourcing a jiné negativní trendy, jejichž obětí se cítí být řadoví Američané.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.