Marek Řezanka: Buď mír, anebo válka…

02.12.2015 9:20 | Zprávy

Papežovu cestu po Africe nevnímám toliko jako formalitu. Vydal se do míst, jež jsou nebezpečná – a jež vyžadují značnou míru osobní odvahy. Smysl tohoto – pro některé lidi zbytečného – risku vnímám v podpoře lidí, kteří se mohou cítit opuštěni a vydáni napospas. Na frustraci je nejlepším lékem naděje.

Marek Řezanka: Buď mír, anebo válka…
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Nenechme se štvát proti sobě

A co vše od papeže ve Středoafrické republice zaznělo?: „Mezi křesťany a muslimy jsme bratři a sestry. Musíme se tedy za takové pokládat a také se tak chovat.“ Jednalo se o zřejmé poselství míru, které papež sdělil během své návštěvy místní mešity Koudoukou. „Kdo říká, že věří v Boha, musí být také mužem nebo ženou míru“, zazněla z úst papeže další z pro mě zásadních křesťanských hodnot. V tomto duchu papež František pokračoval: „Řekněme společně NE nenávisti, odplatě, násilí, především tomu, které bylo spácháno ve jménu náboženství nebo Boha. Bůh je mír, salam.“

Tento postoj papeže Františka, který tvrdě vystupuje proti stávajícímu systému – a který současně vybízí k lidskosti -- je mi velmi blízký. V tomto duchu též papež vyzval jednotlivé evropské farnosti, aby konaly: „Evangelium nás vyzývá k solidaritě, musíme dát uprchlíkům konkrétní naději.“ Papež nekádruje, zda je některý z prchajících zakukleným teroristou. Vidí lidi, kteří ztratili své domovy, zatímco se o jejich vlast přetahují velmoci kvůli imperiálním zájmům. Zejména vlády USA by měly co vysvětlovat – a za co se kát.

Stále bohužel platí, že pokud člověk prokáže sílu v podobě, kdy snese facky druhých, aniž je oplácí, je považován za slabocha. Je hned degradován na někoho, kdo se neumí bránit a nechá si vše líbit. Jeho vnitřní sílu téměř nikdo nevnímá. Považuji za nešťastné, že často slyšíme pouze na tvrdou ruku a strach. Rozhodně nás takový postoj neposouvá k větší svobodě a demokracii. Naopak.

V případě konfliktu na Ukrajině je třeba ocenit, že papež vybízí k míru – a nevolá do zbraně jako jeho středověcí předchůdci. Davy věřících na Svatopetrském náměstí vyzval, aby se modlily za Ukrajinu, a vyjádřil přání, aby „všechny strany v zemi pracovaly na překonání nepochopení“. Dále nabádal „mezinárodní společenství, aby podpořilo každou iniciativu ve prospěch dialogu“.

Papež František pochopil, že jedině dialog je cestou, která může zabránit choutkám některých kruhů vyvolat zničující třetí světovou válku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…