Michal Kobza: ČSSD začíná modrat

15.12.2015 10:54 | Zprávy

Listopadový volební model favoritů voleb do poslanecké sněmovny zaznamenal pokračující propad ČSSD, který se bohužel nepodařilo zastavit. Nový prosincový průzkum agentury TNS AISA vykázal nepatrný růst ČSSD o 3,5 % bodů. Opakované výsledky reflektují spíše tu skutečnost, že levicový volič není zřejmě s politikou sociální demokracie a plněním jejího volebního programu zcela spokojen. Zatímco Andrej Babiš se opakovaně pohybuje na hranici 28 – 29 %, ČSSD se rok před krajskými volbami propadla na smutných 16 - 19,5 %. A její reálné preference mohou být s ohledem na postoje sociální demokracie k migrační krizi ještě hrozivější.

Michal Kobza: ČSSD začíná modrat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plénum sjezdu ČSSD při hlasování

Z předvolebních průzkumů je patrné, že A. Babiš začíná každým dnem smyčku kolem ČSSD utahovat. Výsledkem voleb tak nebude vítězná oranžová barva hající tradiční hodnoty a sociální stát, ale modrá barva symbolizující peníze a moc kapitálu. Po odchodu J. Paroubka z vedení ČSSD strana usnula na vavřínech a neudává politické tempo. Nemá sílu a bojovnost vymanit se z područí ministra financí A. Babiše a začíná tak modrat. Strana se tím vzdaluje od vlastních programových priorit, na základě kterých se ji dařilo oslovovat voliče. Posledním příkladem může být třeba ústup od jednoho z bodů programu ČSSD, kterým byl slib obnovení proplácení prvních tří dnů nemoci. Zklamaní voliči jednoduše nepůjdou k volbám, nebo budou hledat jinak.

A. Babiš nedovolí otevřít otázku navýšení výdajů do sociálního systému a zdravotnictví a tak současní čelní představitelé ČSSD v zájmu udržení svých pozic přestali hájit zájmy mladých rodin s dětmi, seniorů, postižených a matek samoživitelek. V letech 2008 – 2015 rostly neúměrným tempem především ceny potravin, náklady na bydlení a zdraví občanů. Dotklo se to přibližně 40 procent těch, kteří levici volili nebo patří k jejím potenciálním voličům. Navýšení minimální mzdy na 9200 Kč a valorizace důchodů v průměru o 40 korun i přes schválení jednorázového příspěvku seniorům ve výši 1200 Kč volební výsledek ČSSD s největší pravděpodobností nezachrání. Při takovém extrémním nárůstu nákladů na základní životní potřeby lidí je to úsměvná částka.

Volební preference klesají i důsledkem špatné zahraniční politiky. Lubomír Zaorálek se opakovaně nešťastně vyjadřoval k problematice Krymu, konfliktu na Ukrajině a v Sýrii, kde se nejsilnější vládní strana rétorikou přikláněla proti Rusku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…