Nová zpráva: Kypr diskutuje možnost poskytnutí základny ruským bojovým letounům. Oponenti uvádí, že se tím ohrozí vstup země do NATO viz. Další zprávy informují o přemístění bojových vrtulníků ze základny v Krasnodarské oblasti na základnu v Arménii.
Když 18. listopadu došlo k úspěšnému testu ruské rakety zvané A-235 Nudol, která má nahradit stávající raketový systém A-135 Amur, zpráva obletěla svět a nyní jsou k tomu další komentáře. Američtí raketoví odborníci upozorňují, že Čína ještě před Rusy 30.října úspěšně testovala raketový protidružicový systém Dong Neng-3. V tu dobu Pentagon oba pokusy zvlášť nekomentoval. Až nyní se na adresu ruského experimentu ozval šéf americké raketové obrany Johne Hyten, který pro list Colorado Springs Gazette uvedl: „Pracují na systémech, které nám způsobují vrásky na čele.“
Američanům dělá starost systém na bázi mobilního odpalovacího zařízení a rakety dlouhého doletu, který by se měl stát prvkem obranného ruského štítu a je vyvíjen státním koncernem protivzdušné obrany Almaz-Antei. Generál Hyten mimo Ruska a Číny mluvil ještě o Severní Koreji a Íránu, kteří rovněž vyvíjejí typ kosmických zbraní. Poznamenal, že sice nevidí reálně konflikt v kosmu, ale podotkl, že je nutné si této eventuality všímat, „abychom byli schopní se ji ubránit“ (viz).
Andrej Čeburin, velitel divize protivzdušné obrany Ruska pro server Rossijskaja gazeta uvedl, že protiraketová obrana Moskvy je automaticky navázána na informační a útočné systémy. Podle Čeburina je to v současnosti jediný systém na světě, který je schopný zachytit jakoukoliv balistickou střelu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV