Mirko Raduševič: Jak se Německo točí doprava, se nepamatuje od války

06.01.2016 21:02 | Zprávy

Strach, hněv a nenávist: Vzestup německého nové pravice – titulek ze serveru týdeníku Der Speigel naznačkuje, kam se hnula německá mysl ke konci roku 2015.

Mirko Raduševič: Jak se Německo točí doprava, se nepamatuje od války
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Novináři Der Speigel uvádí, že pocit rozčarování v Německu způsobuje pohyb na politické scéně a azylantská krize na „hutnosti“ problému přidává - stává se katalyzátorem. „Stále více lidí se odklání od společenského středu a identifikuje se s hnutím, které nemá daleko až k hrubosti a násilí,“ píší redaktoři německého týdeníku.

To velice kontrastuje s tím, co říká pro magazín Wirschafts Woche businessman George Soros o tom, kam německá kancléřka Merkelová vede stát.:

„Nacionalistické tendence se dostaly navrch. Zdá se však, že Merkelová ještě věří v ideál otevřené společnosti… Ale tyto hodnoty již dnes v Evropě neexistují. Německo může být výjimkou.“ Přičítá to tomu, že Merkelová je dítě pastora a žila v „žaláři“ NDR.

Ale jaká výjimka, právě na území bývalé NDR v Drážďanech v říjnu roku 2014 vznikla organizace Pegida (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes - Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu ). Známé jsou opakované útoky na utečence v saském Heidenau ( viz  ). Ale zahanbit se nedá ani západní část Německa, když například 28.srpna v dolnosaském městečku Salzhemmendorf začal hořet dům, a to se stalo nedlouho poté, co se do něho nastěhovala rodina ze Zimbabwe. Pod postelí jedenáctiletého chlapce našli hasiči zápalnou láhev a jen náhodou se nikomu nic nepřihodilo. Existuje statistické srovnání, zatímco v roce 2011 bylo 18 napadení na přistěhovalce do Německa, loňském roce 2015 to bylo již 600 útoků.

Dodojme, že Křesťanská a demokratické unie (CDU), Křesťansko-sociální unie (CSU) a středo-levicová Sociálně demokratická strana (SPD) se v minulém roce 31.října setkaly k jednání o uprchlících, ale nepodařilo se konsenzu ohledně opatření týkajících se imigrační krize dosáhnout. Vše skončilo jen společným prohlášením Merkelové a Horsta Seehofera vyzývajícím k vytvoření tranzitních zón pro migranty na Německo-Rakouských hranicích. Od té dobyAngela-Merkel-Horst Seehofer dodneška je halasněji slyšet bavorský protějšek, ale jeho halasnost je pouze stranicko-reprezentativní (viz foto vpravo, kdy média z toho mají legraci).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

15:49 Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

Pondělní glosa Jiřího Weigla