“Kartel” z oficiálního prohlášení vypustil komentář týkající se oficiální produkční kvóty. Údajně proto, že nesmělé zmínky o navýšení kvóty na 31,5 miliónů barelů denně (tedy cca na faktickou úroveň produkce kartelu), které se objevily kolem oběda, poslaly cenu ropy okamžitě dolů. Konečné stanovisko tedy zní, že OPEC s oznámením produkční kvóty vyčká do příštího zasedání (2. června 2016), kdy bude jasnější, kolik dodatečné ropy na trh dodá Írán v souvislosti se zrušením západních sankcí.
Jak si tedy výstupy z pátečního jednání přebrat? Žádné převratné novinky podle nás nezazněly a tak i nadále minimálně pro následující rok se žádným udržitelným cenovým nárůstem ceny ropy nepočítáme. Schopnost amerických producentů pružně reagovat na výkyvy cen ropy omezuje prostor pro její výraznější zvýšení. K dostatku ropy navíc zhruba od druhého čtvrtletí příštího roku (možná již od druhé poloviny čtvrtletí prvního) patrně přispěje i rostoucí produkce v Íránu, který se již několik měsíců chystá k návratu na trh. Zde je třeba mít na paměti, že náklady na produkci na Blízkém východě jsou patrně nejnižší na světě, což znamená, že Íránu se návrat na trh vyplatí v podstatě za jakoukoliv cenu. Kromě Íránu (cca +500 tis. barelů denně v první fázi) zůstává velkou neznámou zejména další vývoj v Číně, na jejíž vrub padá 40 % z růstu spotřeby ropy mezi roky 2009-2014.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV