Petr Duchoslav: Bude se Barma demokratizovat?

25.11.2015 19:16 | Zprávy

I když dlouholetá představitelka barmské opozice a držitelka Nobelovy ceny míru z roku 1991 Su Ťij s převahou vyhrála parlamentní volby, neznamená to automaticky přechod tohoto státu k demokracii, kterou ostatně nikdy nazažila.

Petr Duchoslav: Bude se Barma demokratizovat?
Foto: ČT24
Popisek: Aun Schan Su Ťij

Volby to však byly bezpochyby přelomové - Su Ťij v nich zvítězila, a co více, armáda slovy náčelníka generálního štábu vítězství uznala. Bude v Barmě pokračovat další fáze demokratizace, nebo je možný regres?
V Barmě vládne v podstatě nepřetržitě vojenská klika již od roku 1962. Předtím byl stát dlouhá desetiletí pod britskou správou, za druhé světové války jej obsadili expanzivní Japonci. Nezávislost Barmy byla potom vyhlášena v roce 1948. Armádní představitelé a vysocí generálové se dostali k moci o 14 let později a zahájili ,,specifickou" cestu Barmy k socialismu, která skončila hospodářským fiaskem. V roce 1974 vznikla nová ústava, která analogicky jako čs. ústava z roku 1960 kodifikovala vedoucí úlohu jedné strany, v barmském případě Strany barmského socialistického programu.

V roce 1988 propukly masové protivládní demonstrace, které požadovaly odstoupení stávající vojenskopolitické garnitury, vypsání svobodných voleb a zvýšení životní úrovně, která byla v rámci jihovýchodní Asie jednou z nejhorších.

Pozdější disidentka Su Ťij založila Národní ligu pro demokracii (NLD) a o 2 roky později s ní vyhrála parlamentní volby, k nimž se vláda zavázala. Reakce armády však byla překvapivá, vítězství NLD neuznala a Su Ťij uvrhla do dlouholetého domácího vězení. Oficiálně povolenou stranou se NLD stala až v roce 2011, kam spadá i uvolnění nedemokratického režimu potlačující lidská práva a první opatrné reformy. Rok 2015 tento pozvolný trend potvrdil, i když teoreticky hrozilo, že armáda znovu vítězství NLD neuzná. V této geografické oblasti jsou ostatně vojenské puče běžnou praxí dobytí moci (viz Thajsko a další země).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Nový zákon o výživném

Dobrý den, paní senátorko. Já vím, že vy jste byla proti tomu novému zákonu, ale prý prošel. Dá se někde zjistit, kdo ho vlastně navrhl a kdo pro něj hlasoval? Přijde mi úplně šílené, že něco takového mohlo projít, když postiženými budou ti nejslabší, jako jsou děti. A budete vy sama usilovat o zruš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

15:57 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 1

Směr života jednotlivce často určují náhodná setkání. Je tomu tak i v případě, o němž začínám psát.