Petr Duchoslav: V televizní krizi zvítězili pravdoláskaři

24.12.2015 9:35 | Zprávy

Před 15 lety vypukla bezprecedentní krize v České televizi bezprostředně poté, co byl jmenován do funkce ředitele J. Hodač. Samozvaná skupina zástupců několika redakcí napříč ČT jmenování neuznala a založila stávkový (krizový) výbor, v němž uvedla důvody bojkotu nového ředitele, a současně připravila protestní petici, v níž požadovala zrušení výběrového řízení a odvolání Rady ČT. Krize se postupně prohlubovala a zejména agilním přičiněním sil pravdolásky i rychle zpolitizovala.

Petr Duchoslav: V televizní krizi zvítězili pravdoláskaři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Krize v ČT v podstatě nemá v evropském kontextu obdoby. Kampaň ,,občanské neposlušnosti" redaktorů v televizi, kterou si lidé platí z koncesionářských poplatků je v demokratické společnosti věcí nepřípustnou a v zákonných intencích veřejnoprávní televize de facto nelegální. Přesto 20. 12. 2000 krize vypukla a záhy se do ní vložili politikové. Zvláště se ,,vyznamenávali" ti pravdoláskařští v čele s J. Rumlem a I. Pilipem, zastupující dnes již neexistující Unii svobody, kteří si v ČT doslova podávali dveře. Ti, aniž by měli relevantní informace o volbě nového ředitele, prakticky ihned od začátku krize podpořili vzbouřené redaktory.

Jaká jsou fakta? Ve výběrovém řízení, v němž se o ředitelský post po odvolaném D. Chmelíčkovi ucházelo celkem 6 uchazečů, zvítězil se svou koncepcí právě J. Hodač. Vzbouřeným zaměstnancům ČT vadila hlavně rychlost jmenování nového ředitele a doba, která uplynula mezi odvoláním D. Chmelíčka (12. 12. 2000) a jmenováním J. Hodače (20. 12. 2000). A za druhé údajné napojení Hodače na ODS, zejména V. Klause a I. Langera, které se však nikdy neprokázalo. Hodač předtím vykonával za D. Chmelíčka funkci ředitele zpravodajství a redaktoři pojali podezření, že taková osoba nemůže být z podstaty věci objektivní. To samé vadilo vzpurným redaktorům i u J. Bobošíkové, kterou Hodač jmenoval 23. 12. 2015 ředitelkou zpravodajství.

I když se Hodač snažil vyjít v požadavcích redaktorů vstříc a jednat s nimi nikoliv z pozice nadřízený - podřízený, stávkující kategoricky odmítli jakékoliv další jednání s člověkem, kterého neuznali. Dále trvali na svém dvojjediném požadavku, anulování volby ředitele ČT a odvolání Rady ČT.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Dukovany

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. Jak to vidíte vy? Řeší se vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…