Petr Hanus: Jak kdo u nás prosazuje zákaz kouření

04.01.2016 16:22 | Zprávy

Absolutní zákaz kouření, který navrhuje česká vláda, prosazují někteří politici s vášní sobě vlastní. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček si do sněmovny při prvním projednávání přinesl urnu z krematoria a bude prý v tom pokračovat až do doby než poslanci zákon přijmou.

Petr Hanus: Jak kdo u nás prosazuje zákaz kouření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

A to navzdory tomu, že jak sám řekl, dbá tímto zákonem jen o zdraví nekuřáků. Ale co kuřáci? O jejich zdraví mu nejde? Kromě toho, že staví pojetím navrhovaného zákona příkrou hráz mezi kuřáky a nekuřáky, což v naší i jinak rozdělené společnosti není nejvhodnější, zapomněl ve svém zákoně na to, jak snižovat spotřebu cigaret a zmenšovat počet lidí závislých na nikotinu.  Navíc z mnoha diskuzí a debat je patrné, že až na výjimky jsou nekuřáci velmi tolerantní k zálibě kuřáků, stejně jako většina kuřáků uznává, že by neměla obtěžovat kouřem nekuřáky. Takže málokdo chápe, proč je připravovaný zákon tak ultimativní a jednostranný.

Úplně mimo je zastrašování, že absolutní zákaz kouření musí být přijat, protože už jsme poslední v celé Evropě, kdo ho nemá. To často slýcháme od zbytku vládní koalice v čele s premiérem Sobotkou. Ten si dokonce dal předsevzetí do nového roku 2016 a v něm vyjmenoval zákony, které musí sněmovna za každou cenu co nejdříve přijmout. Ten zakazující kouření mezi těmi opravdu důležitými nechybí.

Vždyť jsme v Evropě jediní, kteří podobný zákon ještě nemají, zní tak opět vedle urny z krematoria jako nejsilnější argument. Pravda to však není.

Už při prvním čtení na to upozornil Jan Klán, člen výboru pro státní správu a regionální rozvoj: „Nechal jsem si vypracovat určitou analýzu protikuřáckých zákonů v jednotlivých členských státech EU. Na příkladech ukážu, jaké možnosti regulací anebo neregulací můžeme použít, abychom stále neříkali, že jsme poslední členskou zemí EU, která nějakým způsobem neomezuje kouření v restauracích, barech, hotelech. Převážná většina členských států EU povoluje kouření v některých hotelových místnostech nebo je to na zvážení majitele.. Absolutní zákaz kouření s výjimkou oddělených kuřáren, které musí splňovat jisté podmínky, mají Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Polsko, Slovinsko, Švédsko, Norsko a Island.

Ve zbylých členských státech EU, což je ČR, Dánsko, Estonsko, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Srbsko a Chorvatsko, jsou pravidla pro kouření v uzavřených vnitřních prostorách upravována individuálně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

15:49 Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

Pondělní glosa Jiřího Weigla