Důvodů je pro to hned několik. V roce 1894 si Tomáš Baťa se sourozenci nechal vyplatit pozůstalost po matce a společně založili vlastní firmu. Tedy před sto dvaceti lety. A před rovnou stovkou let se narodil Tomáš Baťa junior, který obnovil zlomek někdejšího českého obuvnického impéria po roce 1989. Snažil se o to na troskách kdysi celosvětově uznávané firmy Baťa, kterou od roku 1932 řídil jeho strýc Jan Antonín Baťa.
Jaký odraz mají tato výročí z dnešního pohledu? Firma především oznámila, že vrací část výroby z Číny zpět do Česka. Ve svém jediném evropském závodě v Dolním Němčí u Uherského Hradiště jí chce minimálně zdvojnásobit a shání desítky nových zaměstnanců. To zní dobře, protože tento krok asi není vyvolán tím, že by v Dolním Němčí byli ochotni pracovat za mzdy nižší, než jaké platí Baťa svým zaměstnancům v Číně. Spíš půjde o flexibilitu a možnost vyrábět v menších než miliónových sériích, na které jsou zavedeny čínské podniky. Od vyrobení vzorku podle přání zákazníka k finálnímu produktu stačí moravským obuvníkům týden a ruční výroba, kterou tu ještě nestačili zapomenout, taky slaví u zákazníků čím dál větší úspěchy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz