Průzkum: Opilý pilot nebo chybějící posádka. Příčiny zpoždění letu jsou často bizarní

10.08.2017 15:02

Mezi příčinami zpoždění letů se objevují i bizarnosti typu opilosti pilota, nedostavení posádky nebo přistání na špatném letišti. Pokud je chyba na straně dopravce a zpoždění je aspoň tři hodiny dlouhé, mají cestující nárok na odškodnění.

Průzkum: Opilý pilot nebo chybějící posádka. Příčiny zpoždění letu jsou často bizarní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Letiště Václava Havla, ilustrační foto

Zpoždění letu kvůli technické závadě nebo špatnému počasí sice nikdy nepotěší, ale jsou celkem častá a většinou už nikoho nepřekvapí. Zpoždění ale nastávají i z méně obvyklých důvodů, někdy dokonce až bizarních.
V databázi společnosti Vaše nároky.cz, která se zabývá pomocí klientům se získáváním odškodnění za zpožděný nebo zrušený let, se objevuje několik typů takových případů. V poslední době bohužel častěji než dříve způsobují zpoždění opilí piloti letadel. Ti nemohou s letadlem odletět a společnost musí zařídit náhradu, což nějakou dobu trvá, a pokud si opilého zaměstnance všimnou cestující, na klidu jim to také nepřidá. Zřejmě naposledy zpozdil let opilý člen posádky společnosti Travel Service, jenž měl letět z řeckého Korfu do Brna 8. srpna.

„Naši klienti ale mají zkušenosti také se situacemi, kdy pilot nastoupil do špatného letadla, a bylo tedy nutné počkat, než se dostaví do správného kokpitu. Jindy zase k nástupu do letadla nedorazila celá posádka a cestující dokonce ani nebyli informováni, co se děje,“ popisuje Oto Strmiska, ředitel společnosti Vaše nároky.cz. „Setkali jsme se také s tím, že letadlo omylem přistálo na jiném letišti a průtahy tak zaznamenalo jak přistání, tak navazující lety,“ dodává Strmiska.

V červenci zase letadlo z Brna do Burgasu při přistání sjelo z přistávací dráhy a bezpečnostní opatření okolo incidentu znamenala pro cestující nemalé zdržení. Mezi opravdu vtipné příčiny zpoždění, které už kolují i mezi lidmi na sociálních sítích, pak patří třeba kontrola motoru, do kterého jedna z cestujících při nástupu hodila několik mincí pro štěstí.

Jak je to s nárokem na odškodnění v takovýchto situacích? „Vždy záleží případ od případu, obecně však platí, že cestující mají nárok na odškodnění, pokud je zpoždění letu delší než tři hodiny a je zaviněno okolnostmi, kterým dopravce mohl předejít nebo za které nese odpovědnost. Opilost pilota nebo chybějící členové posádky k takovým důvodům jednoznačně patří. Výše odškodnění pak závisí na délce trasy a může být až 600 eur na osobu,“ shrnuje právník společnosti Vaše nároky.cz Petr Novák.

Nejčastěji mají cestující nárok na kompenzaci, pokud je zpoždění způsobeno technickou závadou na letadle, personálními problémy dopravce nebo třeba stávkou jeho zaměstnanců. Naopak odškodnění není možné požadovat tehdy, kdy došlo ke zpoždění třeba kvůli nepříznivému počasí. Právě pod tento důvod se ale dopravci často snaží schovat i další příčiny, za které nesou odpovědnost, cestující by si tak měli ověřit, co bylo pravým důvodem zpoždění. Pokud zjistí, že na odškodnění mají nárok, mohou se ho domáhat i soudní cestou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Íránské střely a Praha

10:14 Ladislav Jakl: Íránské střely a Praha

Mudrlanti, kterým se dnes v médiích říká experti, vytrubovali do světa, jak prý Írán svůj víkendový …