Radek Pokorný: Merkelová zatáhla za záchrannou brzdu, a ta jí zůstala v ruce

01.12.2015 21:15 | Zprávy

Radek Pokorný se zamýšlí nad důsledky nedělního "poplácávání se" v Bruselu mezi EU a Tureckem, které pro nás může být jak začátkem konce, tak naopak nadějí - pokud pochopíme, o co se nyní hraje.

Radek Pokorný: Merkelová zatáhla za záchrannou brzdu, a ta jí zůstala v ruce
Foto: bundeskanzlerin.de, tan
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová

Na první adventní neděli 29. listopadu v roce 2015 se rozštěpila Evropská unie. Toto se možná budou učit naše děti v hodinách dějepisu v naší opětovně svobodné zemi, v době, kdy na bruselského molocha budou pamětníci vzpomínat jako na zaniklý Sovětský svaz. Nesmysl? Zbytečné naděje? Že zánik třetího protektorátu (po nacistickém a sovětském) je možný jen skrze nějakou globální katastrofu, kterou si ale nikdo nepřejeme? Dost možná.

Tvrdé jádro sebevrahů

V každém případě to, co se odehrálo v neděli v Bruselu, vyvolalo nejen paniku mezi „bruselským lidem“, ale také mezi jejich pátými kolonami v evropských zemích. Angela Merkelová, která se v Německu dostává pod stále silnější tlak (jehož průvodním jevem jsou již i hlasy zevnitř CDU i CSU, že by již neměla v roce 2017 kandidovat na kancléřku), se pokusila zatáhnout za záchrannou brzdu. Ta jí ovšem zůstala v ruce.

Poučení z víkendového summitu pro nás? Je čas z toho spolku rychle vypadnout. Postavit plot a hlídat hranice.

Merkelová se vydala v zoufalství na tenký led. Chce vytvořit jakési tvrdé jádro zemí, ochotných pokračovat ve zničující politice a rozdělit si v první fázi 400 000 tzv. uprchlíků z tureckých utečeneckých táborů. Do skupiny sebevrahů se přihlásily vlády, jejichž domácí voličské preference padají stejně strmě jako "matce národů" z Berlína: Německo, Rakousko, Nizozemsko, Řecko, Belgie, Finsko, Švédsko a Lucembursko.

Zejména účast Řecka působí v této souvislosti jako drsný vtip. Je to podobné, jako kdybychom si vzali do záchranného člunu z potápějící se lodi místo nafukovací vesty mlýnské kolo. „Myšlenka je taková, že nahradíme ilegální migraci právně ukotvenou migrací. Bude to složité, ale rozhodně to bude za tu námahu stát,“ vysvětlila sociální inženýrka Merkelová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…