Na včerejším setkání zemí visegrádské čtyřky se premiér Bohuslav Sobotka musel cítit jako kůl v plotě: Slovensko podalo ve středu k Soudnímu dvoru EU žalobu proti přerozdělování „uprchlíků“ na základě povinných kvót. Maďarsko se k témuž kroku v nejbližší době chystá. Také Poláci už o tom uvažují. Jen česká vláda i přes nesouhlas vicepremiéra Andreje Babiše, se bojí hájit české zájmy.
Bruselský Sobotka
Podle dobře informovaných zdrojů, to byl právě Sobotka, který na jednání V4 znemožnil přijetí společného usnesení, které by se proti diktátu mocných jednoznačně vymezilo. Výsledkem tak bylo setkání bez jasného postoje, jímž by se středoevropské státy tvrdě vymezily proti Bruselu, a vytvořily tak účinný tlak na unijní vládce. Vše nakonec skončilo vágní kritikou propustnosti hranic a současně zoufalým voláním po zachování Schengenu, což pamětníkovi připomíná hlasy Jakešova vedení směrem k Moskvě v době, kdy již bylo rozhodnuto o stažení projektu míru a socialismu z oběhu.
Není divu, že zbabělec Sobotka, reprezentující čtyřprocentní menšinu „vítačů“ imigrantů (jak ukázal nedávný průzkum veřejného mínění), je nervózní. Jeho popularita je na bodu mrazu a jen díky tomu, že ho šikovný Andrej Babiš ještě potřebuje v čele vlády jako zástěrku pro své zájmy, tak ve svém vytouženém křesle přežívá. Český premiér je tak posledním významnějším středoevropským želízkem v ohni, které Brusel po pádu polské "eurohujerské" vlády má - a také ho nyní patřičně využívá.
Zklamaný Pelikán
Budapešť s Varšavou totiž po volebním vítězství Práva a Spravedlnosti (PiS) vytvářejí tandem, kterému v mnoha ohledech výrazně sekunduje Ficova Bratislava. Jen Praha, ovládaná socialisty a lidovci (Babiš je tradičně účelově ANO-NE) zůstává spojencem Bruselu kancléřky Merkelové. Projevilo se to i včerejší blokací vlád Polska a Maďarska, které k údivu lokajských politiků většiny zemí (včetně těch ze Strakovky) torpédovaly dohodu EU týkající se homosexuálních registrovaných párů a přeshraniční „spolupráce".
Evropská komise, čelo světové socialistické revoluce, totiž hodlala učinit další "duhový salámový krok": Homosexuálům žijícím v tzv. registrovaných partnerstvích chtěla umožnit "přeshraniční" vyřizování úředních záležitostí. Všichni přítomní ministři spravedlnosti to v běžné dekadentní agendě EU považovali v podstatě za formalitu, a proto byli polským a maďarským postojem šokováni.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV