Richard Medek: Bez lékařské etiky peníze v našem zdravotnictví nebudou

21.03.2014 9:51 | Zprávy

Našemu zdravotnictví nechybí jenom peníze, které jsou samozřejmě nutné k udržení dostatečné úrovně poskytované zdravotní péče, ale pomalu se z něho začíná vytrácet i etika. Lékařská etika, která má tolik společného s etikou lidskou. Vytrácí se právě pod tlakem potřeby, možná až touhy získat prostředky pro své zdravotnické zařízení stůj co stůj. I na úkor efektivity léčby pacienta. Záměrně říkám pacienta, protože právě o konkrétního člověka a konkrétní zdravotnické zařízení se jedná. Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (dále jen VoZP ČR) patří ke středním, dlouhodobě dobře hospodařícím pojišťovnám na našem trhu.

Richard Medek: Bez lékařské etiky peníze v našem zdravotnictví nebudou
Foto: red
Popisek: Mozek, ilustrační foto

Počet pojištěnců dosahuje 700 tisíc a může se pochlubit  jedním z nejrozšířenějších systémů preventivních programů pro své pojištěnce. To je také jeden z důvodů, proč se VoZP ČR za posledních pět let stala pojišťovnou s největší dynamikou nárůstu svých klientů. Udržuje s jednotlivými nemocnicemi a ostatními zdravotnickými zařízeními seriózní úroveň jednání, založenou na vyvážených smluvních vztazích a včasném proplácení vykázané zdravotní péče. Přesto se může stát něco, dokonce ze strany státem zřízené fakultní nemocnice, co překračuje lékařskou etiku a zamezuje včasnému poskytnutí zdravotní péče pacientovi s nebezpečnou diagnózou a tím jej ohrožuje na životě.

     Pana Bohumila přestala poslouchat pravá ruka, objevila se necitlivost v prstech a tak zašel ke svému obvodnímu lékaři v Domažlicích. Ten ihned rozpoznal hrozící nebezpečí a poslal pana Bohumila do Domažlické nemocnice na vyšetření CT hlavy. Tam zjistili podezření na mozkový nádor a ještě týž den ho předali do klatovské nemocnice. V podobných případech jde mimo jiné také o čas. Klatovská nemocnice neprodleně provedla vyšetření hlavy magnetickou rezonancí, která identifikovala několik prstenčitých nádorových ložisek do průměru 20 mm. Následná vyšetření s týdenním odstupem v nemocnici na Homolce v Praze tuto diagnózu potvrdila s tím, že byla zjištěna další progrese růstu nádorových ložisek. Po rozhodnutí lékařů byla doporučena další léčba v onkologické a radioterapeutické klinice ve Fakultní nemocnici Plzeň. A v tuto chvíli se stalo něco, co bychom neočekávali, co sice může být s určitou pravděpodobností chybou každého systému, ale ve zdravotnictví by se díky lékařské etice stávat nemělo. Po převozu do Fakultní nemocnice Plzeň ambulance onkologické a radioterapeutické kliniky pacienta zařadila do databáze čekatelů na ozáření s tím, že pokud by došlo ke zhoršení jeho stavu do doby vyzvání, doporučuje hospitalizaci v nemocnici v Klatovech.  Je nutno počítat s čekací dobou na ozáření cca 1 měsíc. Pacient byl propuštěn k domácímu ošetřování.  Vedením Fakultní nemocnice Plzeň byl tento postup s tak výraznou prodlevou začátku účinné léčby rychle rostoucího nádoru zdůvodněn údajnými nesrovnalostmi ve vyúčtování některých plateb za rok 2012 mezi VoZP ČR a FN Plzeň. Ale v tomto případě jde o čas a pacientův život.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

12:46 Zdeněk Jemelík: Spravedlnost pro manžele Zadehovy

Internetový portál Česká justice mě dne 28.dubna 2025 potěšil článkem „Nejvyšší soud: V kauze Zadeh …