Čistá teorie říká, že pokud by fungovalo spravedlivé rozdělování insolvenčních řízení do rukou správců, každý by měl získat přibližně stejně insolvencí. Teorie má svůj odraz i v praxi: k rozdělování insolvenčních případů mezi správce slouží tzv. „kolečko“, tedy pořadník, který střídavě rozdává případy, aby na každého správce zbylo stejně.
O tom, zda je realita spravedlivá, existují pochybnosti. Spolek EconLab, který působí při Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, nyní tyto pochybnosti ukázal v číslech. „Podívali jsme se, kolik případů reálně dostává desetina nejúspěšnějších správců. V ideálním světě by to měla být zhruba desetina, skutečnost je ale výrazně odlišná,“ říká Jiří Skuhrovec z EconLabu. Největší excesy v jednotlivých krajích ukazuje přiložená tabulka.
Jak (ne)funguje „kolečko“?
Zdroj: EconLab
Poznámka: Čísla jsou založena na insolvenčních návrzích podaných v roce 2014. Z nich bylo vyloučeno cca 10 % insolvencí, kde byl správce převolen věřiteli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV