Tereza Spencerová: Několik střípků z Ukrajiny posledních dní

30.11.2015 18:20 | Zprávy

Drtivá většina Ukrajinců má za to, že se jejich země neubírá správným směrem -- před nástupem zimy nemá Kyjev peníze na nákup zemního plynu a kvůli své politice hlásí i nedostatek uhlí.

Tereza Spencerová: Několik střípků z Ukrajiny posledních dní
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ukrajina

Minulý týden kyjevský premiér nařídil ukončit odběr ruského zemního plynu, s tím, že musí být jasno: „Popletl to Gazprom, není to tak, že oni nám plyn přestali dodávat, ale my jsme od nich přestali kupovat,“ prohlásil premiér Arsenij Jaceňuk. Stalo se tak ve chvíli, kdy Kyjev vyplatil posledních 64 milionů dolarů, které na nákup plynu měl.

Ruský Gazprom odhadl 23. listopadu ukrajinské plynové zásoby „na dva dny“, ale ukrajinský Naftogaz uklidňuje občany, že zimu přežijí i bez ruského plynu, protože se navýší dodávky (rovněž ruského) reversního plynu z EU. Kyjev pak koncem roku zkusí s Moskvou domluvit další dodávky.

Jaceňuk přitom dodávky z Ruska „odmítl“ s poukazem, že jejich cena překračuje tržní cenu na evropském trhu, a podpořil ho i jeden z ředitelů Naftogazu: „Nekupují plyn od Gazpromu, protože jejich cena je nad tou tržní. A vůbec, nikdo s nimi nechce mít nic společného, tak z toho dělají šou s odpojováním plynu Ukrajině. V zásobnících přitom máme úplně normální úroveň rezerv a máme veškeré možnosti pro diverzifikaci dodávek. Prioritou je nákup plynu v Evropě s využitím úvěru od Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj (EBRR).“

Jaceňuk se jen snaží uchovat tvář ve špatné hře, shrnuje pro Vesti nezávislý energetický expert Valentin Zemljanský. „Naftogaz přece nemůže otevřeně přiznat, že slíbené úvěry vyplaceny nebyly a peníze na plyn prostě došly.“

A peníze došly hned z několika důvodů. Stát oproti plánu získal jen nízké daňové výnosy z chemického a hutního průmyslu, z nichž chtěl doplňovat konto na nákup plynu. Peníze ve skutečnosti nejsou ani na nákup plynu z EU, protože EBRR vyčlenění úvěru ve výši 300 milionů eur podmínila reformou korporátní správy Naftogazu, která by koncern oddělila od ministerstva energetiky – a tento požadavek samo ministerstvo úspěšně zasabotovalo. „Navíc tu jsou problémy s reversním plynem, protože Gazprom tlačí na Polsko a Maďarsko, aby žádný plyn na Ukrajinu neposílaly,“ vysvětluje pro Vesti zdroj z Naftogazu. A co víc, cena plynu na trzích v EU bude záviset na poptávce a ta bude záviset na počasí: čím bude chladněji, tím bude plyn dražší. „A bude jednoznačně dražší, než je nynějších 227 dolarů za tisíc kubíků, které navrhuje Rusko,“ citují Vesti experta. „Je pravda, že aktuálně jsou na trhu nižší ceny. Proto mám pocit, že Jaceňukovi ukázali právě tato čísla, jinak by si Evropou tak jistý být nemohl.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…