Tereza Spencerová: Tajná US politika v Sýrii a smrt Zahrána Allúše

30.12.2015 13:14 | Zprávy

Americkému politickému establishmentu se jeho „cik-caková schizofrenie“ ve vztahu k Sýrii asi už začíná jevit trapně, a tak se pracuje na „novém narativu“, který by (nejen) v americké veřejnosti vyvrátil narůstající pochybnosti, zda má Washington vůbec nějaký plán.

Tereza Spencerová: Tajná US politika v Sýrii a smrt Zahrána Allúše
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Vánoční svátky byly z hlediska vývoje v Sýrii i počátků tamní války informačně opravdu bohaté. Krátce před nimi Seymour Hersh odhalil tajné pokusy americké generality obejít Bílý dům a postavit se Daeši coby větší hrozbě, než jakou představuje režim Bašára Asada. Pak celý příběh z amerického oficiálního pohledu rozšířil Wall Street Journal, podle něhož Bílý dům sice navenek neustále trvá na „změně režimu“, čili svržení vlády v Damašku, ale současně v uplynulých letech vyvinul nezměrné úsilí vyhledat, kontaktovat a koupit si lidi z Asadovy vlády, aby si jejich prostřednictvím zajistil kontrolu nad syrskou vládou i armádou. Zprvu Washington pozornost soustředil na nespokojené alávitské vysoké armádní důstojníky, v naději, že mu pomohou provést vojenský převrat, instalovat spřátelenou juntu a s její pomocí ukončit válku. „V rané fázi hledaly USA ´trhliny´v režimu, jichž by bylo možné využít k vojenskému převratu, ale skoro nikoho takového nenašli,“ shrnuje list s tím, že tyto marné snahy skončily někdy v létě 2012. Poté USA „přijaly opatření k podpoře povstalců, ale tyto snahy postupovaly velmi pomalu,“ píše list a připomíná, že v té době už „Rusko zdvojnásobilo aktivitu a Írán také“, což ve výsledku prý znamenalo, že Spojené státy „žádného reálného efektu nedosáhly“.

Podle zdrojů Wall Street Journal USA v létě 2012 varovaly Asada před nasazením chemických zbraní, ale v srpnu 2013 při chemickém útoku u Damašku zahynulo na 1400 lidí. Ačkoli je dnes už zřejmé, že za masakrem nestál Asadův režim, ale turecké tajné služby a jejich džihádisté, Bílý dům tehdy hrozil Sýrii vojenskou agresí, ale po zásahu Ruska se místo toho zrodila dohoda o vývozu syrských chemických zbraní do zahraničí.  

„V následujících dvou letech se pak Washington pokoušel jednat s Damaškem podle jiného klíče a soustředil se na zadržování vojenského konfliktu,“ popisuje Wall Street Journal a připomíná, že ve hře byl i osud pěti amerických občanů (tj. agentů), kteří v Sýrii buď zmizeli, nebo byli zatčeni a uvězněni.

Zatímco americké tajné služby sázely na Daeš coby na svůj „strategický nástroj“ v Sýrii už v roce 2012, Wall Street Journal nyní tvrdí, že „aktivizace Islámského státu americkou administrativu zaskočila“. Asad prý v tom spatřil možnost vylepšit svou pozici a postavit se do role partnera v boji proti terorismu. Když pak Spojené státy v roce 2014 zahájily první nálety – oficiálně – směřované proti Daeši, americké ministerstvo zahraničí telefonovalo svým syrským kolegům, aby se ujistilo, že syrská protivzdušná obrana nechá americké letouny na pokoji. Když chce dnes Washington o něčem informovat Damašek, například o dislokaci rebelů vycvičených s pomocí CIA, aby si je syrská vláda nespletla s těmi „špatnými“, posílá americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová svého asistenta pohovořit si se syrským velvyslancem Džaafárím, vysvětluje fungování „systému“ Wall Street Journal a dodává, že režim v Damašku je tím v očích Washingtonu znovu plně legitimizován.   

K tématu se v posledních dnech objevila další zásadní informace – tajný průzkum NATO už v roce 2013 ukázal, že za Asadem stojí asi 70 procent Syřanů, dalších 20 procent nemá názor a pro rebely/džihádisty je jen 10 procent populace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…