Rvačka mezi poslanci vládnoucí koalice, která se v pátek 11. prosince strhla v ukrajinském parlamentu právě ve chvíli, kdy premiér Arsenij Jaceňuk přednášel výroční zprávu o činnosti svého kabinetu, přesně ilustrovala situaci v této rozpadající se zemi. Hrozbu pádu vlády se minulý týden sice ještě podařilo zažehnat, ale situace v koalici je pravděpodobně neudržitelná. Tomu odpovídají nejen preference vládních stran, které (jak ukázaly říjnové komunální volby) dramaticky padají, ale také ekonomická situace země, kterou „majdanský“ režim vede ke krachu.
Zámořský protektor
Situaci se pokoušel minulý týden zachraňovat „zámořský protektor“, když zavítal na inspekci a v ukrajinském parlamentu varoval před nejednotou a vtipně též před všudypřítomnou korupcí, která by mohla strategicky důležitou kolonii destabilizovat. Americký viceprezident Joe Biden byl na Ukrajině oficiálně počtvrté, s ukrajinským prezidentem Porošenkem prý však strávil již více než tisíc hodin na telefonu a podle svých slov s ním mluví častěji než s vlastní manželkou. Biden slíbil finanční a vojenskou pomoc a odmítl výtky ukrajinských médií, že Američané dodávají na Ukrajinu nefunkční obrněné ojetiny a vyřazené pěchotní zbraně se kterými se již nedá účinně bojovat. Oproti očekávání zdaleka neslíbil tolik, kolik si jeho druzi v Kyjevě představovali.
Poslanec Bloku Petra Porošenka Oleg Barna odnáší premiéra Jaceňuka
Ukrajina stojí již delší dobu na kraji ekonomické propasti. O závažnosti situace vypovídají i kroky Mezinárodního měnového fondu, který kvůli Ukrajině poprvé v historii přepracoval své vlastní předpisy, aby mohl poskytovat úvěry Kyjevu i poté, kdy vyhlásí bankrot vůči ruskému dluhu ve výši tří miliard dolarů. Sám MMF přitom ale varuje, že jeho „ukrajinský program“ je kvůli kyjevskému nedodržování dohod „v ohrožení“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV