Rusko nyní prochází fascinujícím procesem přehodnocování každého aspektu svého národního ekonomického přežití tváří v tvář překážkám kladeným Západem. Nynější situace by mohla ve výsledku přinést velice zdravou transformaci a odklon od zničujících efektů bankovního modelu anglo-amerického volného trhu. Debata na toto téma se v Rusku zintenzivnila v roce 2014, kdy byly na ruské banky a korporace uvaleny západní finanční sankce.
Opuštění destruktivního modelu
Hledání nových přístupů, včetně bezúročného financování, je součástí ruského ekonomického diskursu již od rozbití Sovětského svazu. Soubor opatření je velmi detailně a celostně rozpracován nejen uvnitř pravoslavné církve, ale na druhé straně například i mezi ruskými komunisty a levicovými ekonomy, dále v tzv. Koncepci společné bezpečnosti nebo v ideách tzv. eurasianismu. Jasné a realistické obrysy tyto nástroje získávají především v práci akademika, předsedy rady Vědeckého centra eurasijské integrace a poradce prezidenta Ruské federace Sergeje Glazjeva. Právě díky němu a jeho mnohaletému úsilí má Rusko nyní nakročeno ke skutečné suverenitě národního hospodářství.
Prosazování pravoslavného monetárního modelu v ruských diskuzích přichází v době, kdy jeden z ekonomických poradců Vladimíra Putina, Sergej Glazjev, prezentoval plán pro zvýšení ruské národní ekonomické a finanční bezpečnosti
Návrh prezentovaný moskevským Patriarchátem pravoslavné církve, který se mj. v mnoha aspektech podobá islámským bezúročným bankovním modelům, byl poprvé odhalen v prosinci roku 2014, v období krize rublu a propadu ceny ropy.
Letos v srpnu tento nápad získal obrovskou podporu v podobě schválení Ruskou obchodní a průmyslovou komorou. Mohl by zásadně změnit kurs ruské ekonomiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV