Zbyněk Fiala: Akční plán EU pro Turecko

30.11.2015 18:52 | Zprávy

Je dobře, že před odjezdem na světovou klimatickou konferenci do Paříže představitelé EU jednali také o akčním plánu pro Turecko. Přesněji, jednali o uprchlících ze Sýrie, kde probíhá občanská válka s klimatickým pozadím.

Zbyněk Fiala: Akční plán EU pro Turecko
Foto: Archiv TN
Popisek: Turecká krajina

Samotný akční plán EU – Turecko, který byl dohodnut v neděli na mimořádném summitu v Bruselu, sleduje pomoc hlavně pro ty, koho vyhnaly ze Sýrie a dalších zemní regionu válečné operace, nikoliv tedy jen bída. Obětem války by se měl usnadnit odchod do Evropy nebo život v Turecku. Problém by měly zmírnit 3 miliardy euro pro Turecko během dvou let a obnovení přístupových jednání směřujících k členství Turecka v EU.

Evropské unii se nelze divit, že přehlíží drobné vady na turecké demokracii, protože letos vstoupilo na evropské území 1,5 milionů uprchlíků. Jakkoliv se nám to číslo zdá veliké, stejně nebo víc uprchlíků je i v malém Jordánsku či Libanonu. V samotném Turecku jich bylo v půli října 2,2 milionu.

Je možné, že tuto masu uvedla do pohybu k evropským břehům německá vstřícnost, mají to v ústavě. Teď už Němci uvažují o změně ústavy, která by podmínky pro uprchlíky zpřísnila, ale to bude nějaký čas trvat a nelze na to čekat. Proto bylo rychle dohodnuto, že se Turecku něco dá, aby tam ti lidé ještě chvíli vydrželi. Půl miliardy euro půjde z hubeného rozpočtu EU (tvoří i se zemědělskými dotacemi pouhé jedno procento unijního HDP) a na dalších 2,5 miliardy euro se státy složí. My dáme za dva roky asi 700 milionů korun, to je asi 0,3 promile státního rozpočtu.

Akční plán má dvě části, ta první chce dát proudu uprchlíků nějaký řád a druhá by jej ráda zmírnila. Turci by za ty prachy měli posílit úřady pro migrační agendu, ale taky základní služby v táborech, včetně škol, zdravotnictví a „participativní ekonomiky“, čili jakýchsi samozásobitelských družstev. Příliv uprchlíků do Evropy má brzdit lepší ochrana tureckých hranic a větší ochota k přijímání uprchlíků nikoliv jen do oplocených táborů, ale ke stálému usídlení v Turecku.

Všem účastníkům bruselských jednání však bylo jasné, že tahle záplata nezachrání chatrnou nohavici. Jsme svědky rozpadu, který není způsoben válkou. Proto se nikdo neodvažuje odhadovat, kolik lidí by se vrátilo do Sýrie, kdyby válka skončila. Válka je totiž způsobena rozpadem, rozpadem životního prostředí, které společnost neunesla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Také by mě ty vaše seznamy zajímaly

Můžete otevřeně sdělit, kolik tato vláda vyvezla techniky na Ukrajinu? Jestli vás dobře chápu, tak na rozdíl od nás lidí máte k dispozici nějaký seznam. Zveřejníte ho? A dá se vyčíslit celková pomoc Ukrajině - nejen kterou jsme vyvezli, ale i ta, kterou jim poskytujeme tady?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…