Zbyněk Fiala: Euru to pomůže, City se děsí

25.03.2014 11:06 | Zprávy

Evropská bankovní unie je konečně na startu jako systémový nástroj pro předcházení bankovních krizí v eurozóně. Jde o nejvýznamnější krok k federalizaci Evropské unie od vzniku společné měny. A možná k odchodu globáoních bank eurozóny z londýnské City.

Zbyněk Fiala: Euru to pomůže, City se děsí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Dohoda o spuštění Evropské bankovní unie, která byla uzavřena v minulých dnech na jarním summitu EU v Bruselu, se rodila těžce. Finále nejvýznamnějšího integračního projektu posledních 14 let mělo podobu celonočního jednání ministrů financí eurozóny s představiteli Evropského parlamentu. Skončilo až ve čtvrtek v sedm ráno a přineslo řadu nečekaných posunů, protože neúspěch by byl smrtící.

Smyslem je hlavně jednotný postup při řešení bankovních krizí. A vlastně i krizí dlužnických. V době, kdy mělo euro na kahánku, se probíraly nejrůznější instrumenty, jak se podělit o náklady záchrany států v močálu dluhů. Různé provizorní fondy, které obcházely ducha EU tím, že byly vyjednávány společně, ale na mezivládní úrovni, nahrazovaly chybějící silný unijní rozpočet. Tomu zase chyběla fiskální unie.

Ale kořenem potíží byly nejčastěji bankovní krize, kdy stát se vyčerpal pomocí ohroženým bankám. Zásah přitom přicházel, až když bylo zle a bylo to drahé. Váhání mělo jednoduchou příčinu - protože banky bývají nejochotnějším kupcem státních dluhopisů, národní vlády si předcházely nezodpovědné finančníky. Teď se podělí o dozor nad bankami jak ti, kdo peníze potřebují, tak ti, kdo to platí. A možná se pak ukážou v lepším světle i další federální orgány EU, které jsou od vzniku eura nezbytné, ale dosud chybí.

Duch kompromisu

Klíčovým hráčem se stane Evropská centrální banka s kompetencí uzavřít nebo převzít selhávající banku i proti vůli jejího domovského státu. Manévrovací prostor jí vytvoří jednotný fond s 55 miliardami euro, ze kterého lze financovat restrukturalizaci a garance.

Ústupky Evropskému parlamentu hlavně ze strany Německa se týkají především tohoto fondu - vznikne během 8 let, tedy dříve než za uvažovaných 10 let, a bude dříve sdílen. Původně mělo být použití společného fondu velice pomalu rozfázováno, ale podle konečné dohody bude už v prvním roce sdíleno 40 procent fondu a ve druhém roce 60 procent. Jednotlivé členské země stanoví bankovní poplatky, ze kterých bude tento fond financován (pravděpodobně jako 1 procento z objemu úvěrů). Fond by tak mohl být zpočátku nasazen dokonce ve větším rozsahu, než kolik v něm doopravdy bude.

Evropská centrální banka posílila své pravomoci, ale nebude všemocná. Návrhy opatření při krizi určité systémově významné banky technicky připravuje ECB, ale samotné doporučení vzejde z komise, ve které jsou také zástupci Evropské komise a dotčených ministrů financí. Další schvalovací krok se odehraje v samotné Evropské komisi, ale ani její souhlas nemusí být konečný. Ministři financí to mohou za určitých okolností odmítnout – nikoliv však změnit.

Porodní bolesti bankovní unie dosud nekončí. Než vzniknou potřebné orgány, dokument musí ozdobit asi stovka podpisů. Smyslem je zachovat technický charakter rozhodování a oddělit je od politických vlivů.

Je také vidět snaha zabránit monopolu moci. Vyhrát může každý, ale jen na chvilku. Výbor pro řešení krizí může přehlasovat Evropskou centrální banku, zda zavřít rozhozenou banku, nebo ne. Tento výbor je však závislý na tom, jak se dohodne s Evropskou komisí, která doporučení výboru schvaluje. Avšak ani Komise nemá poslední slovo, ministři financí eurozóny to mohou celé nakonec shodit ze stolu, pokud se výsledek v průběhu jednání příliš zmrzačí. Jenže pak se začíná znovu.

„Převládl duch kompromisu,“ prohlašuje komisař Michel Barnier, který má reformy evropského finančního trhu na starosti.

City je zděšena

Prohlubování jednotného regulačního systému eurozóny vyvolává „věrohodnou obavu“, že dominantní postavení londýnské City může být ohroženo. To byla první reakce britských finančníků shrnutá ve výzkumné zprávě, kterou pro lobbistickou organizaci The City UK zpracovala poradenská firma Oliver Wyman.

Posílení funkcí Evropské centrální banky o jednotný bankovní dohled a další regulatorní funkce může způsobit přesun obchodů z londýnské City do Frankfurtu, varuje zpráva. Evropské investiční banky obvykle používají City za centrum svých mezinárodních aktivit. Obchody evropských investičních bank dosahují celkem 58 miliard euro a z toho tři čtvrtiny protékají Británií. Jde tedy o 45 miliard euro, ze kterých však 55 procent tvoří obchody klientů na pevnině, převážně v eurozóně.

Podle zmíněné zprávy spočívá největší riziko pro City v obavě, že regulátoři všech jurisdikcí, včetně britské, budou vystupovat stále víc nepřátelsky k registraci globálních obchodů prostřednictvím domácích právnických osob, zejména pokud jde o deriváty. Tomu se nelze divit, účty za bankovní krize nakonec odnášely státní rozpočty a největší ztráty vznikaly z derivátových obchodů. Globální obchody bank eurozóny se tak začnou přemisťovat do Frankfurtu, aby je měl hlavní regulátor na očích. Ohroženo je 200 tisíc britských pracovních míst v bankách a investičních společnostech, které se zabývají těmito obchody v City.

Jak to unie funguje

Projděme si složitou strukturu Evropské bankovní unie podrobněji. Použiji terminologii a argumentaci, kterou shromáždili Jan Jedlička a Tomáš Kozelský v lednu 2014 ve speciální analýze o bankovní unii, kterou vydal EU Office České spořitelny.

Bankovní unie má čtyři pilíře:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Marek Benda byl položen dotaz

To, že některá média budete ignorovat řeší podle vás co?

Neměli byste se chovat spíš přesně obráceně a komunikovat a vysvětlovat vaše počínání a rozhodnutí? Protože nejen já jim mnohdy absolutně nerozumím. A když koukám, tak vy třeba nereagujete ani s těmi, co se vás zde na něco slušně ptají. Se pak nedivte, že dáme hlas někomu, kdo se s námi bavit hodlá....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…