Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který se roku 2009 nezalekl ani 192 miliardového schodku, tvrdí, že je to málo. Andrej Babiš připomíná, že rozpočtu pomohl nejvyšší výběr daní v historii. Ale ohromující jsou i stovky miliard korun dividend odtékající do zahraničí. Jestli chceme opravdu zdravější státní finance, po zlepšeném výběru by měly následovat vyšší sazby daně pro nejvyšší příjmy a zisky.
To se nám to hoduje, když nám cizí lidé půjčujou, pravil feldkurát Katz, a ani nemohl říci nic jiného, protože tenkrát ještě nebyly evropské fondy, které se dávají. Hned zpočátku je proto třeba připomenout, že pokles schodku státního rozpočtu o 33 miliard korun pod plánovanou částku a o 15 miliard korun proti předchozímu roku umožnil také mimořádně velký příspěvek ze zahraničí. Transfery z EU (evropské fondy) a převody z Národního fondu (kterými tyto fondy centralizovaně protékají) byly loni o 48,5 miliardy korun vyšší než roku 2014. Použili jsme úctyhodných 208 miliard korun, a ekonomika se rozběhla, jako by spolkla anabolika. Na posledních 35 miliard už jsme nedosáhli, ale buďme rozumní, mohlo to být horší.
Evropské fondy měly k dispozici i předchozí vlády, ale jejich výsledek byl jiný. V roce 2012, v posledním celém roce, kdy za státní finance nesl odpovědnost Miroslav Kalousek, byl schodek 101 miliard korun, což je samozřejmě lepší než předchozích 143 miliard, ale byl by tu hrůzu ještě překonal, kdyby se nevybrané peníze nenahradily škrty jako o závod. Z EU jsme použili necelých 90 miliard korun, skoro stejně jako rok předtím, a evropští auditoři si pak v opakovaných nájezdech do Prahy zkoušeli roztřídit, co se investovalo a co se ukradlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV