Zbyněk Fiala: Plynaři se bojí poklesu cen

05.12.2021 11:28 | Komentář

Až skončí zima, může to být s cenami energií úplně jinak. Vedle toho narůstá představa o skutečném potenciálu ČR v energetických zdrojích, které se nemusí zajímat o světové burzy.

Zbyněk Fiala: Plynaři se bojí poklesu cen
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Zbyněk Fiala

Co všechno má vliv na ceny ropy? V úterý klesly ceny o více než pět procent v reakci na prohlášení předsedy rady guvernérů Fed Jeroma Powella, že rychlejší oživení urychlí také konec podpůrných opatření Fedu v podobě obrovských nákupů dluhopisů. Nákupy dluhopisů jsou základní metodou, jak centrální banky přidávají do oběhu nové peníze – zejména v situacích, kdy by takové dluhopisy nikdo jiný nekoupil. Pokles cen ropy v takové situaci je trochu na hlavu, protože rychlejší oživení obvykle vyvolává růst poptávky a ceny rostou. Ve skutečnosti je to reakce na fakt, že to, co vázlo, byla nabídka. Vyhlídky rychlejšího oživení probudilo olejáře a jejich touhu, aby u toho nechyběli. Cena klesá, protože těžba roste.

Avšak reakce na prohlášení Fed o chystané změně chování nemusejí být vždy tak přímočará. Stačí se ohlédnout pár let do minulosti. Roku 2013 běžela podobná stimulace typu „kvantitativního uvolňování“ (quantitative easing, QE), čili déšť dolarů, který měl rozhýbat zamrzlé finanční trhy. Pro zmírnění nějakého procesu lze použít v americké angličtině výraz  „taper“. Když však v květnu tehdejší šéf Fedu Bernanke v americkém Kongresu naznačil, že může ukončit čtyřleté „kvantitativní uvolňování“, vynořil se také navazující výraz „tantrum“, který bývá v běžné řeči rezervován spíše vzteklému řádění dítěte, kterému jsme odepřeli zmrzlinu. Vypuklo „taper tantrum“, divoké přizpůsobování novým podmínkám, založené na očekávaném poklesu dostupnosti peněz a růstu úrokové míry.

Ještě dříve, než se cokoliv stalo, a ono se pak ještě roky nestalo, začaly panické prodeje nízko úročených dluhopisů, raději v předstihu, než je ty nové lépe úročené ještě více znehodnotí. Efekt zmírňovacího běsnění se však okamžitě  přelil i na globální trhy. Zejména rozvojovky najednou pozorovaly prudký únik kapitálu, který prchal do bezpečného přístavu domácího dolaru. Země s velkým podílem zahraničního zadlužení prožívaly otřes, neboť dolary mizely a vlastní měna slábla, takže se obtížněji lákaly zpět. A do toho ta vyhlídka zvýšení úrokových měr.

Také tentokrát vylákal z Fedu informaci o jeho úmyslech Kongres, neboť Jerome Powel vypovídal před senátním bankovním výborem. Zpráva je ve skutečnosti trochu zamotaná. Jestliže Fed mluví o rychlejším než očekávaném oživení, myslí na to, jak je přibrzdit, aby mu inflace nepřerostla přes hlavu. Je tu trochu časová disharmonie. Ještě to není, ale už se reaguje na něco, co by mohl Fed udělat – a ustálený vliv na ekonomiku by to přineslo až v nadcházejícím měnovém období, tedy skoro dva roky poté. Ropa reaguje na to, že v důsledku takových měnových zásahů by poptávka mohla klesnout, proto nabízí nižší cenu už teď, aby nepřišla o podíl na trhu.

Ropa klesá i proto, že kartel těžařských zemí OPEC + Rusko hodlá pokračovat s vyšší těžbou, ke které se odhodlal po intervenci Washingtonu v Rijádu, informuje Bloomberg. Aby to bylo ještě veselejší, ceny zemního plynu naopak vyskočily nad 100 dolarů za MWh, což v přepočtu odpovídá ceně ropy 190 dolarů za barel, čili více než dvojnásobku té aktuální. Možná je to pozdrav ministrům energetiky EU v Bruselu (od nás to byl vicepremiér Havlíček), kteří tam jednali o vysokých cenách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Fiala , plyn , Vaše věc , Zbyněk Fiala

autor: PV

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.