Braný (KSČM): Obce doplácejí na výkon státní správy

12.11.2011 18:11

Když sněmovna projednávala loni v prosinci ve druhém čtení návrh státního rozpočtu pro r. 2011, navrhl jsem přesunout alespoň 1 mld. Kč z úroku na obsluhu státního dluhu v letošním roce, a vytvořit tak zdroj na zvýšení příspěvku vlády na výkon státní správy obcím.

Braný (KSČM): Obce doplácejí na výkon státní správy

Pravicová koalice to zamítla. Nicméně soudím, že by to bylo rozumným a nadmíru potřebným krokem, o kterém bychom měli uvažovat i dnes. Nelze totiž nevidět, že se finanční situace obcí v oblasti výkonu státní správy, která není v posledních letech nijak dobrá, stále zhoršuje. Na obce stát deleguje stále více nejrůznější správní agendy, ale již ne s tím související kompetence potřebných nákladů vynakládaných obcemi.

Jde např. o provozování kontaktních míst informačního systému CzechPoint, které stát financuje jen z 85 %, obce také musí plnit řadu úkolů podle stavebního zákona, musejí se postarat o výměny řidičských průkazů atd. V praxi tak dochází k prohlubování nedostatečné výše krytí výdajů obcí na výkon státní správy.

Letos totiž došlo k dalšímu meziročnímu snížení státního příspěvku na výkon přenesené působnosti městům a obcím, a to zhruba o 17 %. Pro příští rok ale vláda neuvažuje ani o jeho valorizačním zvýšení. Tímto způsobem nemůže docházet k úspoře veřejných financí, jedná se o pouhý přenos úhrady nákladů na výkon státní správy ze státu na obce, zejména na obce s rozšířenou působností.

Řešení není důsledné, ani systémové

Obce tak de facto stále více dotují výkon státní správy. Možná, že se jedná i o promyšlený krok, jak učinit místní samosprávy závislejší na rozhodování centrálních orgánů.

Vláda tento problém neřeší důsledně, a vůbec již ne systémově. Proklamovanou snahou vlády je sice snížit byrokratickou zátěž obcí o 20 % v průběhu dvou let, a tak snížit i potřebné finanční náklady, ale jak řešit nedostatek peněz obcí na výkon státní správy dnes, kdy je to aktuální?

Systémové řešení by mělo spočívat v přezkoumání dosavadních metod rozdělování daňových příjmů měst a obcí s ohledem na jejich běžné povinnosti, včetně nákladů na přenesené působnosti státní správy. Dále by měl být zaveden takový systém, kdy stát financuje státní správu, kterou si u obcí objedná, minimálně v rozsahu 95 % průměrných nákladů pro všechny typy obcí.

A také nelze nadále pokračovat v praxi dosavadní vládní politiky, která navzájem slučuje financování přenesené a samostatné působnosti obcí, neboť každá tato působnost i potřebné finanční zdroje slouží k jinému cíli.

Dále čtěte:
Braný (KSČM): Stav čerpání evropských peněz je alarmující
Čerpat dotace z EU? Nečas musí najít desítky miliard v rozpočtu

##PROFIL 114##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…