Ministr Chalupa: Nový zákon o NP Šumava

05.08.2011 8:15

V rámci projednávání petice za účinný boj s kůrovcem představil ministr Tomáš Chalupa na půdě Senátu základní obrysy připravovaného zákona o Národním parku Šumava, který přinese jasnou definici jednotlivých zón.

Ministr Chalupa: Nový zákon o NP Šumava

„Šumava patří k českému národnímu dědictví. Její součástí je nejen příroda, ale i lidé, kteří tam žijí. Téměř každý týden za nimi na Šumavu jezdím a setkávám se se starosty, zástupci krajů, místními obyvateli i ekology a vnímám, že problém není zdaleka vyřešen. Co Šumava potřebuje ze všeho nejvíc, je jasný zákon. Platit by měl po dobu desítek let a parku by měl dát stabilní a dlouhodobé řešení. Nesmí se znovu opakovat situace, že s příchodem nového ministra se bude vždy měnit strategie péče," říká ministr Tomáš Chalupa.

Nový zákon rozděluje park na tři zóny. Do první bezzásahové zóny bude patřit cca čtvrtina území parku. Druhá zóna bude rozdělena na dvě části - na část A a část B. Část A bude vedení parku přesně stanoveným způsobem a podle časového plánu systematicky připravovat na vstup do první bezzásahové zóny. Část B na vstup do první zóny připravována nebude, místo toho zde bude povinnost zasahovat proti škůdcům. Třetí zóna bude určena k trvalému rozvoji místních obcí.

Ministr Tomáš Chalupa pozval zástupce krajů, obcí, vědecké veřejnosti, politických stran a ekologických sdružení Zachraňme Šumavu a sdružení ŠumavaPro na jednání o dlouhodobé strategii parku už na 25. srpna.

Ministerstvo životního prostředí v současnosti pracuje na jednotné koncepci všech národních parků (současných i plánovaných). Řešení situace na Šumavě by tak mohlo sloužit jako modelový příklad pro další postup v ochraně přírody na území ostatních národních parků.

Související:

Ministr Chalupa: Vyjádření k NP Šumava

##MINIPAS 1607##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo životního prostředí

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.