Ministr Schwarzenberg: Státní systém není bezpečnější než soukromý

09.09.2011 13:27

Projev na 22. schůzi PS PČR, dne 9. 9. 2011.

Ministr Schwarzenberg: Státní systém není bezpečnější než soukromý

Vážená paní předsedkyně, vážené dámy a pánové poslankyně a poslanci, tato diskuse je v tom zajímavá, že jedna strana vychází z toho, že státní systém je bezpečnější než soukromý. Bohužel - to jenom z hlediska historika - musím podotknout, že 20. století a 21. nám dokázalo pravý opak. Podívejme se například na Řecko, kde vidíme, že stát může zkrachovat. Můžeme vidět například v nedalekém Maďarsku, že stát se může dlouhodobě tunelovat sám přílišnými výdaji, mandatorními někdy, někdy dobrovolnými, podle toho, jak to tam zavedli. A u nás tím, že se dlouhodobě uzákoní větší výdaje, než jsou příjmy. To je něco jiného než u normálního státu, popravdě řečeno. A tudíž se nedivme, že tyto státy, které to dlouhodobě provozují, jsou na pokraji krachu. Neříkám, že to se nemůže stát také u soukromých fondů. Samozřejmě, všude lze krást, to jsme v naší zemi často zjistili. Ta možnost je všude dána. Nicméně nemůžeme říci, že jeden systém je bezpečnější než druhý. Podívejme se taky ve střední Evropě, když byly veliké inflace v 20. letech, když se podíváme, jak měnovou reformou před padesáti nebo šedesáti lety byli okradeni čeští občané. Ano, je vše možné.

A pak je, ještě musím říci, docela zajímavé, že sociální demokracie podporuje s nadšením nápad dnešní maďarské vlády, která není, řekněme, v užším slova smyslu sociálně demokratická, že se konfiskují soukromé fondy. To je zajímavá diskuse dneska.

Děkuji mnohokrát za pozornost. (Potlesk z lavic napravo.)

Další projevy z 22. schůze PS PČR čtěte ZDE

Dotaz Karlu Schwarzenbergovi můžete položit ZDE

##MINIPAS 78##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo zahraničních věcí

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Zásadně odmítáme navyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let!

12:05 Rozvoral (SPD): Zásadně odmítáme navyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let!

Poslední dubnový den tohoto roku současná pětikoaliční vláda na svém zasedání jednomyslně schválila …