Nečas (SPOZ): Jakým způsobem se mají nadstandardy ve zdravotnictví vlastně tvořit?

03.11.2011 4:30

SPOZ ke zdravotnickým reformám na podzim 2011.

Nečas (SPOZ): Jakým způsobem se mají nadstandardy ve zdravotnictví vlastně tvořit?

Ve zdravotnických zákonech, které současná koalice „tlačí" parlamentem se hovoří o zpřesnění nároku pojištěnce na zdravotní péči. To znamená, na co bude mít pojištěnec právo v základní variantě léčby a co už bude patřit do tzv. ekonomicky náročnější varianty (tj. nadstandard, za který si pacient připlatí). Do dnešních dnů není jasné, jakým způsobem se budou tyto nadstandardy tvořit. Ministerstvo zdravotnictví např. hovoří o tom, že pacient si bude moci připlatit na operaci, kterou povede jím vybraný primář kliniky či oddělení.

SPOZ  s tímto však rozhodně nemůže souhlasit. Primář oddělení odpovídá za organizaci veškeré péče poskytované na oddělení. Na operace přiděluje lékaře podle jejich schopností a zkušeností tak, aby ji dobře zvládli. Podle navrhovaného řešení by pak nejlepší operatér operoval jednoduché operace za příplatky těch bohatších. Pak už by neměl čas operovat složitější operace těch chudších. To by museli zvládnout ti méně zkušení lékaři, kteří by nebyli žádáni pracovat za příplatek. To rozhodně není naše představa solidárního systému zdravotnictví v naší zemi.

SPOZ sice souhlasí s určitými nadstandardy, které budou ale definovány zákonem. Ale ty by se měly týkat především materiálů (plastická dlaha x sádrová dlaha) nebo léků (originální léky x generické léky). Rozhodně nechceme, aby spoluúčast pacientů vzrostla ze současných 17% na 25% tak, jak si to představuje současná koaliční vláda.

Také nápady ministerstva zdravotnictví s rušením porodnic se rozhodně neslučují s politikou SPOZ. Rušení porodnic jen podle počtu porodů. Ministerské návrhy se stále mění. Rušení porodnic se navrhuje tam, kde je méně porodů než 500-800/rok. To by mohlo ohrozit rodičky v hůře dostupných oblastech, kde je velká dojezdová vzdálenost do velkých porodnic.

SPOZ nabízí organizaci zdravotnictví tak, aby byla pro všechny stejně dostupná na stejné vysoké odborné úrovni.

MUDr. Lubomír Nečas, vedoucí odborného týmu SPOZ pro oblast zdravotnictví

Dále čtěte:
Pojišťovny se budou předhánět, která nabídne výhodnější nadstandard
Standard poskytne pacientovi potřebnou péči, uklidňuje lékař

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Spoz.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Nová nizozemská vláda výrazně zpřísní svou azylovou politiku

6:16 Fiala (SPD): Nová nizozemská vláda výrazně zpřísní svou azylovou politiku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k azylové politice nové nizozemské vlády.