Vlastenci, na Václavák. Z celé Evropy. SPD burcuje do akce: Lidé toho mají dost

19.05.2024 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Nenávistná kampaň, která se rozpoutala už před prezidentskými volbami, byla za hranicí únosnosti,“ říká v souvislosti s útokem na slovenského premiéra Fica poslanec za SPD Jan Hrnčíř. Kriticky se pak vyjádřil jak k důchodové reformě, tak i ke korespondenčním volbám a upozornil na Ústavu. Zmínil také mezinárodní setkání evropských vlasteneckých stran na Václavském námětí. Vrátil se i k oslavám 8. května a k „výkladu“ historie.

Vlastenci, na Václavák. Z celé Evropy. SPD burcuje do akce: Lidé toho mají dost
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř

Nejen Slovenskem otřásla střelba na premiéra Fica, po které skončil v nemocnici. Co říci na to, že se v dnešní době něco takového vůbec stane?

Byl to především strašný šok, člověk tomu odmítá uvěřit. Rozhodně ne v této době a ve střední Evropě. Na druhou stranu je pravda, že politická kultura upadá a různé výzvy k násilí se objevují už i u politiků, u kterých by to podle mého názoru mělo být už z titulu jejich funkce naprosto vyloučeno. Stačí si vzpomenout na statusy jednoho nejmenovaného starosty z ODS a jeho výzvy k vraždění Čechů…

Krátce po útoku na premiéra začali někteří slovenští vládní představitelé mluvit o určité vině slovenské opozice a také novinářů. Mají pravdu?

Nenávistná kampaň, která se rozpoutala už před prezidentskými volbami, byla za hranicí únosnosti. I sám premiér Robert Fico před měsícem vyjádřil obavu, že štvavá kampaň, rozpoutaná některými politiky a novináři, vyústí ve vraždu jednoho z vládních politiků. Jak blízko byl pravdy, se bohužel ukázalo. Já opravdu doufám a přeji si, aby si všichni vzali z tohoto strašného, ohavného činu ponaučení a uvědomili si, jak strašlivé důsledky může nenávistná rétorika a různé nálepkování mít…

K útoku se vyjádřili i naši politici. „Útok na Roberta Fica je jednoznačně odsouzeníhodný, ať už byl motivován čímkoliv. Měl by být pro nás varováním, kam až může vést prohlubování nevraživosti a agresivity ve společnosti. Robertu Ficovi přeji, aby z tohoto incidentu vyšel bez následků,“ uvedl mimo jiné prezident Pavel. Co k jeho vyjádření říci?

Vítám sebereflexi prezidenta Petra Pavla, který si možná nyní sám uvědomil, kam takové kopání příkopů a polarizování vede. Tím narážím na fakt, že se sám pan prezident odmítal setkat se zástupci hnutí SPD, ač jsme etablované parlamentní politické hnutí. Věřím, že se nyní bude podle svých slov i sám chovat…

Pojďme na další téma. „Jurečka mrzačí důchodový systém…,“ řekl jste na CNN Prima NEWS. Co konkrétně považujete v tomto směru za největší problém?

Absolutně špatně nastavený systém, ostatně jak je u naší vlády zvykem. Nelze vyřešit nedostatek peněz na důchody tak, že se ořežou předčasné důchody a zvedne se věk, kdy se bude odcházet do penze tak vysoko, že se nikdo starobního důchodu ve zdraví nedožije, a říkat tomu důchodová reforma. V průběžném důchodovém systému se musíte především postarat i o dostatek budoucích plátců, takže je třeba se zaměřit na prorodinnou politiku.  

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Demonstrace jsou sice hezké., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemagic woman , 19.05.2024 12:21:21
Ale tou otrlou bandou nijak neotřesou. Jediná cesta je časově neomezená generální stávka a tím i přerušení toku peněz. Problémem je hloupost občanů , kteří nechápou, že už začíná jít do tuhého a dál se věnují idiotským pořadům o vaření a zprofanovanému hokeji.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Co mu zadají, to vykoná. Jenom kolem toho zahraje divadlo. Vyoral Fialu nešetřil

14:30 Co mu zadají, to vykoná. Jenom kolem toho zahraje divadlo. Vyoral Fialu nešetřil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Petr Fiala nakonec ucouvl od toho, že by schválil nějakou koncepc…