Špidla (ČSSD): Vytvoření druhého důchodového pilíře bych považoval za katastrofu

24.05.2011 21:20

Vládní plán na zavedení druhého důchodového pilíře přinese finanční profit především správcům fondů. Ukazuje se, že kritika a nesouhlas ČSSD s vládním plánem na zavedení druhého důchodového pilíře v případě penzijní reformy, je naprosto oprávněná.

Špidla (ČSSD): Vytvoření druhého důchodového pilíře bych považoval za katastrofu

Dalším důkazem tohoto faktu jsou výsledky výzkumu Národohospodářského ústavu AV ČR, který na srovnání soukromých důchodových fondů v šesti zemích regionu střední Evropy jasně ukazuje, že české fondy v posledních patnácti letech v zásadě nevydělávaly. Tyto a další podobné průzkumy, které se dlouhodobě shodují ve výsledcích, mne jen utvrzují v tom, že je naší povinností veřejnost na tato zjevná rizika upozorňovat.

Mohlo by se totiž stát, že by k vytvoření druhého fondového pilíře skutečně došlo, což bych osobně považoval za katastrofu. Je totiž naprosto zřejmé, že nový pilíř nelze vytvořit jinak, než vyvedením finančních prostředků ze stávajícího průběžného důchodového účtu, čímž by fakticky došlo k jeho výraznému oslabení. Přitom, jak ukazují výsledky zmíněné studie, nový pilíř nepřinese žádné dodatečné prostředky. Přechod k jeho zavedení  pouze vyvolá obrovské  transformační náklady, které odhaduji na 1,3 bilionu Kč. Plán Nečasovy vlády na sjednocení sazeb DPH její představitele jednoznačně usvědčuje z toho, že jsou si tohoto faktu dobře vědomi. To, že by důsledky špatných kroků stávající pravicové koalice měli dlouhodobě splácet občané, pak považuji za cynický kalkul všech tří vládních stran.

Je navíc zřejmé, že jediným, kdo by z tohoto systému profitoval, by byli právě a jen správci soukromých penzijních fondů. Jejich příjem by totiž byl zajištěn z poplatků za vedení účtu, tedy opětovně z kapes občanů, neboť s rostoucí naspořenou částkou by se poplatky postupně  v absolutních částkách zvyšovaly, takže občané by za několik let mohli za vedení účtu platit i tisíce korun ročně. Stručně řečeno, po vydání 1,3 mld. z Kč z veřejných prostředků bychom měli  důchodový systém ve všech ohledech horší.

Sociální demokracie je přesvědčena o nesprávnosti zavedení  druhého fondového pilíře v případě důchodové reformy, a proto vyzývám představitele vlády, aby od tohoto svého nápadu v zájmu stability důchodového systému upustili.

Vladimír Špidla, bývalý eurokomisař a expert   ČSSD  v oblasti sociálních věcí

Více:
Seďa (ČSSD): Chaos současné koaliční vlády

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Orbán je autoritář. A s autoritáři se nevyjednává. Komise nás neposlechla

20:01 Peksa (Piráti): Orbán je autoritář. A s autoritáři se nevyjednává. Komise nás neposlechla

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji Evropské komise vůči Maďarsku a jejími prem…