ÚOHS: Pokuta pro Poděbrady

9. 4. 2010 17:19

Poděbrady neoprávněně zrušily zakázku na odpadové služby

ÚOHS:  Pokuta pro Poděbrady

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj uložil svým pravomocným rozhodnutím sankci ve výši 80 000 Kč městu Poděbrady za nezákonné zrušení veřejné zakázky „Správa odpadových služeb pro rok 2009-2012 - město Poděbrady".

Město Poděbrady vypsalo v říjnu 2008 uvedenou veřejnou zakázku a rozčlenilo ji na čtyři části - svoz komunálního odpadu, svoz tříděného odpadu, provoz a dozor nad stacionárními sběrnými místy, výsyp košů. Každou z těchto částí přitom mohl získat odlišný dodavatel, což se také posléze stalo. Pro plnění jednotlivých částí zakázky byly vybrány společnosti AVE Kolín s.r.o., Marius Pedersen a.s. a .A.S.A., spol. s r.o. Rada města Poděbrady výsledky zadávacího řízení v únoru 2009 odsouhlasila, avšak zastupitelstvo města o dva měsíce později zakázku zrušilo s odkazem na neefektivnost. Zadavatel následně oznámil uchazečům zrušení zakázky.

Úřad se začal okolnostmi zakázky zabývat na základě návrhu jednoho z uchazečů i z vlastního podnětu. Ke zrušení veřejné zakázky může dle zákona zadavatel přikročit pouze v okamžiku, kdy odpadly důvody pro pokračování zadávacího řízení v důsledku podstatné změny okolností, jež zadavatel nemohl v době před zahájením řízení předvídat a ani je nezpůsobil.

Město Poděbrady zdůvodňovalo zrušení zakázky tím, že zadávací podmínky se ukázaly pro město neefektivní a pokračování v zadávacím řízení by přineslo nepředpokládané náklady. Město upozorňovalo zejména na neefektivitu při plnění zakázky několika různými společnostmi, zvýšenou administrativní náročnost či zvýšení výskytu svozových automobilů v ulicích města.

Tyto důvody však Úřad neuznal jako dostatečné ke zrušení zakázky. Jednak nešlo o skutečnosti, o nichž by se zadavatel dozvěděl až v průběhu zadávacího řízení, stejně tak je nelze považovat za důvody zvláštního zřetele.

Úřad uložil za uvedené porušení zákona o veřejných zakázkách pokutu, neboť nápravné opatření by v tomto případě pro zadavatele znamenalo, že by musel pokračovat v zakázce, jejíž podmínky pro něj nejsou přijatelné.

Více čtěte:
Rudolecký (ÚOHS): Praha 13 nesprávně hodnotila nabídky
Šéf ÚOHS: Pokuta 300 tisíc pro Ústí za chybný tendr

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ÚOHS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Slavnost zapalování Masarykovy vatry v Lánech je akce, která spojuje

15:43 Prezident Zeman: Slavnost zapalování Masarykovy vatry v Lánech je akce, která spojuje

Komentář na facebookovém profilu k tradiční slavnosti zapalování Masarykovy vatry v Lánech