Zaorálek (SOCDEM): Evropa se musí vrátit od lobbistů k podpoře pracujících

26.04.2024 10:21 | Tisková zpráva

Směrnice o minimální mzdě, posilování kolektivního vyjednávání a posilování práv zaměstnanců – to jsou podle Lubomíra Zaorálka cíle, spojující sociální demokraty po celé Evropské unii. Volební lídr SOCDEM pro volby do europarlamentu během tiskové konference Sociální demokracie společně s Klárou Školníkovou a Vladimírem Špidlou upozornil na trend zhoršujícího se postavení pracovníků v EU.

Zaorálek (SOCDEM): Evropa se musí vrátit od lobbistů k podpoře pracujících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Práva pracujících a střední třídy současná vláda dál oslabuje, přičemž zároveň klesá hodnota reálných mezd. V paritě kupní síly se stále nemůžeme rovnat starým členským zemím EU. „Firmy vyplácejí zaměstnancům různé mzdy v různých zemích. Naším cílem je toto změnit. Princip, že za stejnou práci máte stejné peníze platí nyní pouze u evropských poslanců a komisařů. Rozdělená Evropa nemá smysl,“ zdůraznil lídr Sociální demokracie pro volby do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek.

„Proč u nás neklesají ceny elektrické energie, když všude kolem klesají,“ ptá se také Lubomír Zaorálek. „Nefunguje trh, regulační úřad a stát mlčí, protože mu situace, stejně jako dodavatelům energie, vyhovuje. Jsme klientelistický stát. V žebříčku klientelistického kapitalismu jsme se umístili na druhém místě,“ přikládá vysvětlení Lubomír Zaorálek. Čeští miliardáři pomocí politického vlivu rozšiřují svůj majetek a podle ekonomického magazínu The Economist tvoří majetek pocházející z klientelistických vazeb 15 % HDP.

„Evropa bude držet pohromadě jedině za předpokladu, že bude probíhat sociální integrace a zmenší se rozdíly mezi zeměmi a budeme posilovat práva zaměstnanců. Naše vláda dělá pravý opak,“ uzavírá Zaorálek.

Zástupkyně hnutí Budoucnost na kandidátce Sociální demokracie Klára Školníková ilustrovala problematiku na konkrétním příkladě pracovníků online platforem. „Dohled nad pracovníkem má algoritmus, nikoliv osoba. Na základě programu proto můžete být propuštěni. Přitom kritéria pro hodnocení jsou nejasná a často i neférová. Zákazníci, kteří práci hodnotí, netuší, že jakékoliv jiné než nejvyšší hodnocení způsobuje srážky z odměny. Navíc se nezohledňuje dostupnost zákazníka nebo jiné překážky,“ uvádí Školníková.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Odsuzujeme atentát na Donalda Trumpa!

6:23 Rozvoral (SPD): Odsuzujeme atentát na Donalda Trumpa!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…