Rusko nabízí spolufinancování a silné doprovodné programy s pracovními místy pro naše lidi, s čímž má Westinghouse problém. Kolik je zde pravdy, a kolik pouze cílené propagandy, která má odvrátit české špičky od spolupráce s Ruskem? O odpovědi požádaly ParlamentníListy.cz známého politologa, profesora Oskara Krejčího.
V tisku se množí zprávy, které poukazují na velké nebezpečí pro bezpečnost Česka v souvislosti s případnou dostavbou Temelína ruskými firmami. Myslíte si, že energetická zavilost na Rusku sníží bezpečnost naší země?
Odpověď na tuto otázku není komplikovaná proto, že by bylo obtížné odpovědět v biblickém duchu „ano, ano, ne, ne“. Problém je v tom, že vaše otázka v sobě skrývá celou řadu dalších podotázek. Začnu tou nejnudnější – co je bezpečnost? Bezpečnost je stav, kdy nejsou ohroženy vaše důležité hodnoty. Třeba plynulost dodávek uranu za přijatelné ceny při zachování kvalitního životního prostředí. Pro stát, to v ideální situaci znamená, že je zela suverénní. Že není závislý na nikom, protože každý, koho přímo nekontrolujete, může selhat při plnění závazků.
Chcete říci, že závislost na ruských dodávkách zařízení a uranu je nebezpečná?
Ne. Chci říci, že ideální bezpečnosti v tomto světě nedosáhne žádný stát. Ani ty největší – tedy ani USA, Čína, nebo Rusko. Musíme svůj pohled na bezpečnost relativizovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká