Jidáš. Tento pan Havlíček za drobné podnikatele rozhodně bojovat nebude. Podnikatelský předák Bábek vypráví, co s ním zažil

16.04.2019 17:17

ROZHOVOR Odchod Marty Novákové z postu ministryně průmyslu a obchodu uvítaly i Podnikatelské odbory, protože vyvolávala kritiku i smích svými výroky, že si Češi mohou za drahá mobilní data v podstatě sami, protože je málo využívají. A nedávno pobouřila veřejnost, když na žádost čínského velvyslance vykázala zástupce Tchaj-wanu z jednání se zahraničními investory. Podle šéfa Podnikatelských odborů Radomila Bábka bude Babišův kandidát Karel Havlíček z odborného hlediska velmi schopný ministr. Ale vadí mu, že podpořil Andrejem Babišem prosazované zavedení EET, i když měl jako šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků hájit jejich zájmy. „Naštvanost malých a středních podnikatelů a živnostníků vůči panu Havlíčkovi je velká. Téměř jednotně ho nazývají Jidášem. Doslova píší, že Karel Havlíček dostal svůj jidášský groš,“ prohlásil Radomil Bábek k nominaci Havlíčka do vlády.

Jidáš. Tento pan Havlíček za drobné podnikatele rozhodně bojovat nebude. Podnikatelský předák Bábek vypráví, co s ním zažil
Foto: Archiv RB
Popisek: Radomil Bábek, šéf Asociace podnikatelů a manažerů

Anketa

Prospívá Vratislav Mynář prezidentu Zemanovi?

20%
80%
hlasovalo: 2226 lidí

Myslíte si, že změna v čele ministerstva průmyslu a obchodu, kdy má ze všech stran kritizovanou Martu Novákovou nahradit šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček, bude přínosem?

Paní Nováková byla podle nás neschopná, o tom není pochyb. Pan Havlíček je z odborného hlediska nepochybně velmi schopný člověk. Takže si myslím, že to bude velmi dobrý ministr z pohledu odbornosti a z pohledu manažerských schopností.

Podnikatelské odbory a řada stavovských organizací i Strana soukromníků bojuje proti mnoha krokům, které zavedla předchozí a současná vláda, například elektronickou evidenci tržeb nebo kontrolní hlášení. A právě Karel Havlíček byl jejich velkým zastáncem. Doufáte, že tento dlouholetý zástupce malých a středních podniků a živnostníků bude jako ministr víc hájit jejich zájmy, i když se asi nedá předpokládat, že by teď změnil názor na rozšíření EET?

Ne, tak v to vůbec nedoufáme. Ale ono to působí jen takovým dojmem, že pan Havlíček pochází z prostředí malých podniků a živnostníků. Pan Havlíček se pouze skrýval za masku malých podnikatelů a živnostníků. To, že řídil Asociaci malých a středních podniků a živnostníků, neznamená, že hájil jejich zájmy. On je vlastně nikdy nehájil. Pan Havlíček vždycky hájil zájmy jen některých podnikatelů a v zásadě vždycky se mu nejlépe spolupracovalo s těmi největšími.

Takže by bylo mylné domnívat se, že snad na ministerský post přichází člověk, který by měl vůli pracovat ve prospěch malých podnikatelů a živnostníků. To jistě ne. Když se pan Havlíček v diskusi se mnou ve veřejných sdělovacích prostředcích vyjadřoval například k elektronické evidenci tržeb, tak řekl, že kdo nedokáže zvládnout počítač, ať nepodniká apod. Já jsem mu vytýkal bezohlednost a velkopanský přístup k lidem, kteří už jsou staří a podnikají, mají nižší vzdělání nebo z nějakého důvodu nejsou schopni nebo ochotni zvládnout moderní technologie. Jeho postoj k tomu byl podle mého až nechutný a ten se samozřejmě nezměnil. V tomto ohledu bude pan Havlíček vždycky takovým věrozvěstem moderních technologií a bude postupovat podle rčení „když se kácí les, lítají třísky“. Ale k tomu se vyjádřil i Ústavní soud, že toto je nepřijatelný přístup.

Kandidát na nového ministra průmyslu a obchodu Karel Havlíček sám podnikal v oblasti nových technologií, stojí v čele vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, takže má k moderním technologiím blízko a z toho nejspíš pramení i jeho postoj. Ale tento nekompromisní postoj má negativní důsledky v praxi. Například někteří lékaři, kteří už přesluhují, raději končí, než by se učili v důchodovém věku posílat elektronicky údaje o každé hotovostní platbě. Pak v mnoha regionech chybějí lékaři. Neobáváte se, že k tomu dojde i v dalších oblastech podnikání?

Ale to už vzniklo, ty důsledky už neseme. Mluvíte-li o lékařích, je velmi oprávněná obava, že skončí spousta především praktických a dětských lékařů, kteří už jsou v důchodovém věku. Ale úplně stejně tak skončili lidé, kteří už jsou ve vyšším věku a buď nemohli nebo se nechtěli učit obsluhovat moderní technologie. Patřili mezi ně hospodští, obchodníci, trafikanti a podobně. O tyhle lidi nikdy Havlíčkovi nešlo a byli mu úplně lhostejní. Bohužel veřejnost zajímají jen doktoři. Ti ostatní lidé v důchodovém věku, kteří museli seknout se svým podnikáním, veřejnost moc netrápí. Ale já tvrdím, že pokud stát zavede nějaké nařízení nebo zákon, jehož důsledkem je likvidace jediného člověka, zničení jediného lidského osudu, tak je to neoprávněné, zvrácené a takové nařízení musí být zrušeno. Není špatně, jen když je ovlivněno nebo zničeno až deset, patnáct, padesát, sto lidských osudů. Taková hranice není. Stačí jediný zničený osud.

Ono je to s Karlem Havlíčkem v podstatě zjevné. Od chvíle, kdy Andrej Babiš nastoupil do politiky, Karel Havlíček s ním jde ruku v ruce. Když Karel Havlíček někdy kritizoval některé výroky politiků jako blahé paměti socialisty Mládka, tak je vždycky kritizoval s takovou emocí a zamračeným čelem. Také v roce 2014 pan Havlíček v rozhovoru v elektronickém magazínu Podnikatel.cz prohlásil, že jestli vláda nepřestane být zlá na podnikatele a živnostníky, tak že ji svlíknou do trenek. A když pořád nepřestanou, že jim u těch trenýrek přestřihne gumu. Taková velkohubá prohlášení říkal Karel Havlíček. Ale nikdy se ani jediným slovem nepostavil proti Babišovu tažení proti živnostníkům, nikdy Babišově vládě nepřeložil stéblo křížem.

Takže žádnou změnu směrem k malým a středním podnikatelům a živnostníkům z Ministerstva průmyslu a obchodu v budoucnu neočekáváte? A budete se alespoň snažit prosadit nějaké kroky, které by ulehčily život a podnikání živnostníkům a malým podnikatelům?

Neočekávám od pana Havlíčka nic dobrého, ale budeme se snažit prosadit a vstoupit s ním v jednání. A jsem zvědav, jak se jako úředník placený státem bude chovat. Myslím, že nejlépe vystihují pana Havlíčka v podnikatelském prostoru a především vztahy malých podnikatelů a živnostníků k jeho osobě výroky lidí, kteří mi píší na facebook nebo mi posílaji e-maily či sms. Téměř jednotně ho nazývají Jidášem. Doslova píší, že Karel Havlíček dostal svůj jidášský groš. Já bych tak emotivní nebyl, ale musím říci, že naštvanost malých a středních podnikatelů a živnostníků vůči panu Havlíčkovi je velká. On si ani neuvědomuje, jaké jméno má v tom segmentu malých a středních podnikatelů a živnostníků.

Kandidát na ministra Karel Havlíček je nepochybně odborně zdatný, což jste sám potvrdil, hovoří pěti jazyky, učí na vysoké škole. Ale někdo by se mohl podivit nad tím, že stál léta v čele Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků, když byl jednatelem firem Sindat a SinBio, v dozorčí radě Tylexu Letovice a měl kontrolní podíl ve společnosti F-Comp, která vlastní Havlíčkův mateřský Sindat. Celý holding Sindat Group má podle údajů médií obrat kolem půl miliardy korun, což určitě není malý ani střední podnik. Mohl pan Havlíček vlastně chápat potřeby a hájit zájmy malých podnikatelů a živnostníků?

Myslím, že by to bylo možné. Umím si představit, že by člověk jeho schopností, energie i kontaktů mohl zastupovat segment malých a středních podnikatelů a živnostníků velmi dobře. Ale to by musel být pan Havlíček jinak zaměřen. Musel by mít jiný žebříček hodnot a musel by mít jiné cíle. Tato kdyby samozřejmě nebyla naplněna.

Je zřejmé podle toho, jak se pan Havlíček choval, jak jednal a podle výsledků jeho práce, že vždycky považoval organizaci, kterou vedl, za výtah k moci a za politikum, které mu pomůže ke kontaktům s těmi největšími. Nejlepší kontakty totiž nepěstoval pan Havlíček s malými a středními podniky, ale s těmi velkými, s bankami, pojišťovnami, operátory apod. A v posledních šesti letech to byl hlavně Andrej Babiš. Přitom není v této zemi člověka, který by škodil malým podnikatelům víc. A s ním to pan Havlíček táhnul a pochvaloval si, jak dobře se s ním jedná. O čem se s ním dobře jednalo? O tom, jak zatopit živnostníkům, jak přiškrtit malé podnikání? To ukazuje, jak to pan Havlíček myslí s malými podnikateli a živnostníky.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je normální občanská válka, takto řvali náckové a soudruzi. Advokátka zděšena scénami z Národní třídy

13:30 To je normální občanská válka, takto řvali náckové a soudruzi. Advokátka zděšena scénami z Národní třídy

ROZHOVOR „Nebezpečné! Cíl přece nemůže být ‚bít se‘,“ Známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová se pozas…