Petr Gazdík: V ČR se řada lidí stále dívá na NATO jako na něco, k čemu nepatříme. Netvařme se, že nejsme součástí

20.04.2018 20:14 | Zprávy

ROZHOVOR „Pokud jsme součástí NATO, pokládám za přirozené, že spojence podporujeme. Jiná věc je, když v dílčích věcech nesouhlasíme, zda jsme schopni své stanovisko zformulovat a prosadit. Ale řada lidí v ČR se stále na NATO dívá jako na něco, co je vně nás, k čemu nepatříme. A tady bych podtrhl, že v čele vojenské části NATO máme českého generála. Netvařme se, že nejsme součástí NATO,“ upozorňuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Petr Gazdík, předseda Starostů a nezávislých.

Petr Gazdík: V ČR se řada lidí stále dívá na NATO jako na něco, k čemu nepatříme. Netvařme se, že nejsme součástí
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Petr Gazdík

Vojenský zásah USA, Velké Británie a Francie v Sýrii jako reakce na údajný chemický útok v městě Dúmá vyvolal v Česku vzrušenou debatu na téma spojenci. Máme se spojenci za všech okolností souhlasit, nebo si je můžeme dovolit i kritizovat? 

Tak tady otázka nestojí, na kritiku má právo každý. Po ujištění našich zpravodajských služeb si opravdu nemyslím, že by chemický útok byl „údajný”, považuji ho za realitu. Protože jde o opakované použití chemických látek, bylo nutné nějak odpovědět. 

Vztah ke spojencům se dostal i na půdu Poslanecké sněmovny, která hlasovala o návrhu Miroslava Kalouska, aby vláda spojence věrohodně podporovala. Poslanci tento návrh zamítli. Jak se k němu stavíte vy? 

Pokud jsme součástí NATO, pokládám za přirozené, že spojence podporujeme. Jiná věc je, zda, když v dílčích věcech nesouhlasíme, zda jsme schopni své stanovisko zformulovat a prosadit. Ale řada lidí v ČR se stále na NATO dívá jako na něco, co je vně nás, k čemu nepatříme. A tady bych podtrhl, že v čele vojenské části NATO máme českého generála. Netvařme se, že nejsme součástí NATO. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Otevřít Rusko, jinak je konec. Český miliardář se omluvil a vypustil bombu

14:00 Otevřít Rusko, jinak je konec. Český miliardář se omluvil a vypustil bombu

Podmínky českých podnikatelů jsou katastrofální. Kvůli cenám energií a dlouhé řadě omezení nemají ša…