Marek (KSČM): Energetické štítky představují nadbytečné výdaje

25.04.2013 5:43

Na jednání zastupitelstva statutárního města Olomouce padla i otázka realizace požadavků zákona na získání Průkazu energetické náročnosti budov, tzv. energetických štítků.

Marek (KSČM): Energetické štítky představují nadbytečné výdaje
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Tyto štítky mají zjistit aktuální stav budov z hlediska nákladů na vytápění. Na základě odborného posouzení by se měl stanovit další postup vedoucí k energetickým úsporám. Zajisté chvályhodný záměr. Chybou zákona však je, že povinná je pouze první část záměru, což je zpracování energetických štítků.

Podle našeho názoru je to velmi dobře prolobbovaný požadavek, který zajistí nemalé zisky pro určitou skupinu podnikatelů a firem, které budou energetické štítky zpracovávat. V plném rozsahu to dopadne na města, kterým zákon toto ukládá jako povinnost.

V případě statutárního města Olomouc zatím náklady na realizaci tohoto požadavku nejsou vyčísleny, ale je reálný předpoklad, že se bude jednat o náklady v řádech statisíců, možná milionů korun.

Jedná se o náklady, které městu přinesou pouze dobrý pocit z naplnění požadavků zákona, protože jiný praktický význam pro fungování města v tomto okamžiku nemají. Přesto už začaly být tyto nadbytečné prostředky vynakládány. Dělá-li město jakékoliv energetické opatření (např. na základních školách), musí být energetický štítek součástí žádosti o dotaci.

Peníze na pokrytí těchto požadavků se v našem napjatém rozpočtu budou hledat velmi těžko. Ještě horší je situace s možnou realizací druhé nepovinné části záměru, tedy s řešením energetických opatření. Je téměř nemyslitelné, že město se zadlužením 1,77 miliardy korun (což je téměř jeden roční rozpočet města) a dluhovou službou na dvacet let ve výši, která v některých letech dosahuje až 200 milionů korun, začne řešit energetická opatření na budovách, které má ve svém majetku. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to, mimo jiné, že město bude muset zastavit své investice, o jejichž účelnosti je možné diskutovat a jejichž realizaci právě z důvodů vysokého zadlužení náš poslanecký klub v zastupitelstvu nepodpořil.

Nyní je otázka, jak z toho. Vedení statutárního města Olomouce zvolilo postup, který by se dal nazvat pomalu a s minimem nákladů, třeba se změní zákon.

Doposud je zadáváno zpracování energetických štítků pouze u budov, které jsou určeny k prodeji. Zbývající veřejné budovy v majetku města budou řešeny postupně. Nyní se připravuje vypsání výběrového řízení na dodavatele energetických štítků. Na základě něho se bude rozhodovat o dalších postupných krocích, které by město uchránily od sankcí za nedodržení zákona, ale minimalizovaly náklady. Jak to dopadne, je velikou otázkou, na jejíž rozuzlení si budeme muset počkat. Jedno je však jisté, současná vyjádření pana ministra Kuby dávají tomuto postupu šanci na úspěch.

Otázkou v problematice energetických štítků zůstává stávající povinnost tisíců stavebníků, kteří pro vydání stavebního povolení na své rodinné domy musí již několik let Průkaz energetické náročnosti budov dokládat.

Není hlavním cílem přesměrovat finance z kapes občanů do mošniček vybrané skupiny odborníků?

Miroslav Marek, zastupitel statutárního města Olomouce

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

22:01 Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k dalším investicím do infrastruktury pro cyklisty v…