„Tím, že necháme trávu přirozeně růst, vzroste schopnost půdy zadržovat vodu a zároveň se zvýší druhová rozmanitost živočichů a rostlin, které se v dané lokalitě nacházejí,“ vysvětluje důvody starosta Jan Jarolím a pokračuje: „Pokud chceme vodu v půdě uchovat, je vyšší vegetace na travnatých plochách nezbytná. Nakrátko sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu a řídký porost nezadrží sluneční paprsky, které půdu dále vysušují.“
Vysychání trávníků lze relativně snadno předejít právě snížením počtu sečí. „Na základě domluvy se zástupci technických služeb města, kteří mají na starosti údržbu zeleně, jsme vytipovali patnáct lokalit, v nichž dojde k omezení sekání trávy, např. na náměstí Republiky, na Rašínově náměstí, na Wolkerově nábřeží, ve Smetanově ulici, pod Podharťským rybníkem, v části parku Schulzovy sady a tak dále. Během května, tedy ještě před tzv. pylovou sezonou, v nich bude provedena první seč a další budou následovat až podle výšky travního porostu a vývoje počasí. Naší představou je, že v těchto lokalitách se bude tráva sekat maximálně třikrát do roka namísto běžných šesti až osmi sečí. Na konci roku pak celý projekt vyhodnotíme,“ podotýká Milan Šimek, vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadě Dvůr Králové nad Labem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV