Hlinsko: Se zrušením finančního úřadu ve městě zásadně nesouhlasíme, říkají starostové

23.08.2019 7:34

Státní finanční správa plánuje od 1. 1. 2020 vytvořit z Územního pracoviště Finančního úřadu v Hlinsku pouhou podatelnu. Ta má fungovat dva dny v týdnu. Zamýšlené opatření se tedy prakticky rovná zrušení finančního úřadu v Hlinsku.

Hlinsko: Se zrušením finančního úřadu ve městě zásadně nesouhlasíme, říkají starostové
Foto: hlinsko.cz
Popisek: Hlinsko

„S tímto krokem zásadně nesouhlasíme! Chystané opatření jde jednoznačně proti zájmům více 21 tisíc občanů našeho regionu a podnikatelských subjektů, které zde působí. Bylo by to zrušení další služby občanům a to je pro nás zcela nepřijatelné,“ zdůrazňuje starosta Hlinska Miroslav Krčil.   

Vedení svazku obcí Mikroregionu Hlinecko se proto společně s městem Hlinsko obrátilo na prezidenta ČR, předsedu vlády ČR, ministryni financí, generální ředitelku státní finanční správy a poslance z regionu s žádostí o zastavení procesu optimalizace (tedy zrušení) Územního pracoviště Finančního úřadu v Hlinsku. Informován byl také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.  
 
„Model nazývaný „2+2“ znamená zajištění provozu pracoviště jen v pondělí a ve středu, a to dvěma pracovníky. Příslušný správce daně, který jediný má přesný přehled o daňových povinnostech daného subjektu, k dispozici nebude. Návštěva finančního úřadu se tak omezí pouze na odevzdání daňového přiznání či hlášení. Nebude zde ani žádný prostor pro poskytnutí jakékoli rady nebo pomoci s vyplněním formulářů i v neúředních dnech především v oblasti daně z příjmů a daně z nemovitých věcí. Mimo úřední dny nebude ani možné jakýkoli formulář odevzdat,“ vysvětluje předseda mikroregionu, starosta Svratouchu Jiří Socha.

Podle programového prohlášení Vlády ČR je jednou z priorit podpora podnikání na venkově s cílem uchovat podnikatelský ruch a služby na venkově a všestranný rozvoj venkova a podpora zaměstnávání pracovníků v malých nebo málo rozvinutých obcích.

„Rušení pracovišť finančního úřadu je krokem přesně opačným! Je naprosto nekoncepční, nepřinese předpokládané úspory a důsledkem bude pouhé zhoršení efektivity fungování samotného finančního úřadu. Navíc přispěje k dalšímu oslabení fungování venkovských regionů a oddalování státní správy od občanů žijících mimo velká města,“ podotýká starosta Hlinska Miroslav Krčil. 

Proti optimalizaci Územního pracoviště FÚ v Hlinsku existují jasné a závažné argumenty. „Předložili jsme je ministryni Aleně Schillerové a také ředitelce Generálního finančního ředitelství Taťjaně Richterové. Žádáme nyní všechny o podporu naší snahy zachovat služby občanům i ve venkovských regionech. Jsme přesvědčeni o nezpochybnitelném významu územního pracoviště finančního úřadu v Hlinsku pro občany celého našeho regionu,“ říká starosta Jiří Socha. 

Pro občany Svratouchu ale i dalších obcí regionu by případné uskutečněné zrušení hlineckého pracoviště znamenalo prodloužení dojezdové vzdálenosti na finanční úřad až na 40 kilometrů.     

„Bohužel, zatím jsme stavěni takzvaně před hotovou věc. Je to ze strany státu hodně nefér hra. Chceme ale dále jednat, předkládat argumenty a zrušení zastavit,“ dodává závěrem starosta Krčil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: Ve městě začaly působit terapeutické skupiny pro mladé

16:14 Frýdek-Místek: Ve městě začaly působit terapeutické skupiny pro mladé

Duševní zdraví a osobní rozvoj mladé generace podporují nově otevřené tzv. terapeutické a seberozvoj…